Prawie połowa szefów firm naszego regionu Europy spodziewa się spowolnienia gospodarczego

Prezesi firm w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej są mniej pesymistyczni w ocenie rozwoju gospodarczego niż reszta świata, 43 proc. z nich spodziewa się spowolnienia, 24 proc. wzrostu - wynika z opublikowanego w środę raportu PwC „CEO Survey”.

Jak mówi cytowany w publikacji prezes PwC Adam Krasoń, u progu nowej dekady liderzy biznesowi deklarują rekordowy pesymizm w ocenie perspektyw rozwoju globalnej gospodarki - 53 proc. z nich przewiduje osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w 2020 r., najwięcej w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i na Bliskim Wschodzie. Dla porównania, w 2019 r. wskaźnik ten wnosił 29 proc., a w 2018 r. - 5 proc.

"Mniej negatywni w ocenie globalnej gospodarki są prezesi z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, choć w porównaniu do poprzedniego badania również widać tu duże zmiany – obecnie 43 proc. respondentów przewiduje spowolnienie gospodarcze wobec 31 proc. w 2019 r.” 

mówi Krasoń.

Zgodnie z raportem, odsetek dyrektorów generalnych przewidujących szybszy wzrost gospodarczy spadł na świecie z 42 proc. w 2019 r. do 22 proc. W 2020 r. w Europie Środkowo-Wschodniej ten wskaźnik spadł z 38 proc. do 24 proc.

Poinformowano, że obawy o tempo rozwoju gospodarczego wpłynęły także na zmniejszenie pewności co do wzrostu przychodów firm, choć - zdaniem autorów publikacji - wskaźnik ten nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W perspektywie najbliższych 12 miesięcy 73 proc. badanych na świecie i w naszym regionie spodziewa się wyższych przychodów, choć odpowiedź „bardzo pewny” globalnie wybrało tylko 27 proc., a w CEE 37 proc.

Według Michała Mastalerza, partnera w PwC, lidera ds. klientów i rynku, prezesi dostrzegają wyzwania na horyzoncie, ale jednocześnie są gotowi do stawiania im czoła, o czym świadczy ich spokój w odniesieniu do zwiększania przychodów.

"Co ciekawe, ich pewność w tym zakresie jeszcze bardziej wzrasta w dłuższej perspektywie – takie zdanie wyraziło aż 81 proc. respondentów w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, 40 proc. badanych firm w Polsce i naszym regionie zamierza w najbliższym roku zwiększyć zatrudnienie, a 60 proc. wprowadzić nowy produkt lub usługę. Z moich rozmów z klientami z różnych branż wynika, że jednym z kluczowych wyzwań dla rozwoju biznesu w Polsce jest pozyskanie i utrzymanie talentów. Potwierdzają to także wyniki tegorocznego CEO Survey" 

mówi Mastalerz.

Jak co roku pierwsze miejsce na liście ryzyk wymienianych przez prezesów na świecie zajmuje przeregulowanie rynku – duże zaniepokojenie tym zjawiskiem wyraziło 36 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się w wojny handlowe (35 proc.), a na trzecim – niepewność co do wzrostu gospodarczego (34 proc.).

W przypadku odpowiedzi z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej na pierwszym miejscu także jest przeregulowanie rynku (38 proc.), ale na kolejnych pozycjach znajdują się dostęp do kluczowych umiejętności (36 proc.) oraz niepewność regulacyjna (32 proc.). W pierwszej dziesiątce ryzyk w regionie nie znalazły się też cyberzagrożenia (na 4. miejscu globalnie), choć aż 29 proc. respondentów jest mocno zaniepokojona tempem zmian technologicznych.

Eksperci PwC podkreślają, że w żadnym innym regionie na świecie dostępność kluczowych umiejętności nie wzbudza tak dużego niepokoju jak w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Według nich to z jednej strony efekt odpływu talentów z naszego regionu, z drugiej – transformacji cyfrowej, która modyfikuje działanie firm i całego otoczenia biznesowego oraz wymaga od pracowników nowych kompetencji.

Zdaniem badanych najlepszym sposobem wypełnienia tej luki są szkolenia służące zmianie lub podnoszeniu kwalifikacji kadry. Deklaracje nie idą jednak do końca w parze z działaniami. Tylko 18 proc. prezesów na świecie i 15 proc. w naszym regionie uważa, że dokonało „znaczącego postępu” w tworzeniu programów podnoszenia kwalifikacji - połączenie kompetencji miękkich, technicznych i cyfrowych.

PwC co roku przeprowadza badanie wśród prezesów firm na świecie, rozmawiając z nimi o najważniejszych trendach biznesowych i społecznych. W tegorocznej edycji uczestniczyło 1581 respondentów, w tym 155 z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Źródło

Skomentuj artykuł: