Prokuratorzy pozywają TikToka. Ma szkodzić psychice dzieci

Czternastu amerykańskich prokuratorów generalnych pozwało TikToka w związku z rzekomą szkodą dla zdrowia psychicznego dzieci. Oskarżają oni, że platforma „uzależnia” młodych ludzi i szkodzi ich zdrowiu psychicznemu.

Pozwy dotyczą różnych elementów platformy TikTok, w tym jej niekończącego się przewijania kanału z treściami, „wyzwań” TikToka, które czasami zachęcają użytkowników do angażowania się w ryzykowne zachowania oraz powiadomień push wysyłanych późno w nocy, które zdaniem prokuratorów generalnych mogą zakłócać sen dzieci.

Każdy z pozwów został złożony oddzielnie przez członków koalicji, której współprzewodniczyli prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James i prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta. Jest to tylko najnowsza presja prawna, z jaką boryka się TikTok, który również walczy z prawem, mogącym spowodować zakaz w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym roku, pozwem sądowym Departamentu Sprawiedliwości USA, w którym zarzuca się platformie nielegalne gromadzenie danych dzieci.

W czerwcu gubernator Nowego Jorku podpisał ustawę regulującą algorytmy mediów społecznościowych; na przykład będzie to wymagało od platform wyświetlania treści w porządku chronologicznym użytkownikom poniżej 18 roku życia. 
W zeszłym miesiącu 42 stanowych prokuratorów generalnych wezwało naczelnego lekarza USA Viveka Murthy'ego, aby zażądał etykiet na aplikacjach społecznościowych ostrzegających o ich potencjalnej szkodliwości dla młodych użytkowników.

TikTok odrzuca te oskarżenia. „Zdecydowanie nie zgadzamy się z tymi twierdzeniami, z których wiele uważamy za niedokładne i wprowadzające w błąd” – stwierdził w oświadczeniu rzecznik TikTok Alex Haurek. „Jesteśmy dumni i pozostajemy głęboko zaangażowani w pracę, którą wykonaliśmy, aby chronić nastolatków i będziemy nadal aktualizować i ulepszać nasz produkt”.

TikTok ze swojej strony wielokrotnie powtarzał, że uważa, że jego platforma jest bezpieczna dla dzieci i że oferuje funkcje bezpieczeństwa, takie jak domyślne limity czasu spędzanego przed ekranem dla młodych użytkowników i opcjonalne narzędzia nadzoru rodzicielskiego.

Amerykańscy prokuratorzy twierdzą jednak, że firma robi niewiele by usunąć tego rodzaju niekorzystny wpływ na młodych ludzi. 

„Podstawowy model biznesowy TikTok koncentruje się na maksymalizacji czasu spędzanego przez młodych użytkowników na platformie, aby firma mogła zwiększyć przychody ze sprzedaży ukierunkowanych reklam”

 – twierdzą prokuratorzy generalni. „TikTok korzysta z uzależniającego systemu rekomendacji treści, zaprojektowanego tak, aby zatrzymać nieletnich na platformie tak długo, jak to możliwe i tak często, jak to możliwe”.

Eksperci dodają, że skupienie się platformy na „zyskach ponad bezpieczeństwem sprawiło, że TikTok jest niezwykle opłacalny”, a jego przychody w USA w 2023 r. osiągnęły 16 miliardów dolarów. W skardze przytoczono również badanie Harvardu, w którym stwierdzono, że TikTok zarobił 2 miliardy dolarów przychodów z reklam w 2022 roku skierowanych od amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat.

Pozew ma na celu nałożenie na TikTok kar finansowych, w tym wymogu, aby platforma zwróciła wszelkie zyski, jakie uzyskała z reklam skierowanych do nowojorskich nastolatków.

W ślad za pozwami prokuratorów generalnych, amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób opublikowały raport podkreślający, jak wszechobecne są media społecznościowe w życiu amerykańskich nastolatków i jak bardzo są one powiązane ze zdrowiem psychicznym.

Więcej niż 3 na 4 uczniów szkół średnich często korzysta z mediów społecznościowych kilka razy dziennie, zgodnie z danymi z badania zachowań ryzykownych młodzieży. A około 30% uczniów szkół średnich korzysta z mediów społecznościowych częściej niż raz na godzinę.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: