Trzech na czterech Polaków nie wie, ile warzyw i owoców powinno się spożywać

Wyniki badania zrealizowanego pod koniec 2019 roku wskazują, że warzywa i owoce wciąż nie zajmują należnego im miejsca w diecie Polaków. Są postrzegane jako bardzo zdrowe, a jednak nie towarzyszą każdemu posiłkowi. Aż 3/4 Polaków nie wie, ile warzyw i owoców powinno się spożywać. 1/3 nie wie, ale uważa, że je ich tyle, ile trzeba. W odpowiedzi na te wyzwania Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zainicjował realizację w roku 2020 kompleksowych badań konsumpcji.

98% Polaków potrafi wskazać korzyści wynikające z jedzenia warzyw i owoców. Pierwszą korzyścią jest to, że są najlepszym źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Niemal połowa (49%) badanych wskazała na tę zaletę. Ponad jedna trzecia konsumentów docenia smak i to, że stanowią one podstawę zdrowej diety (37%). 30% Polaków wskazało, że warzywa i owoce mają korzystny wpływ na samopoczucie, zdrowie i wygląd.

„Tylko co czwarty Polak wie, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co spożywamy. Głównym powodem tego, że Polacy nie spożywają większej ich ilości jest to, że sądzą, że ilość, którą spożywają jest wystarczająca (46%). Odpowiedzi na pytania o częstotliwość jedzenia warzyw i owoców pokazują, że nie jest to prawdą”

mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar.

Warzywa na obiad, owoce między posiłkami

„Warzywa Polacy jedzą przede wszystkim na obiad. Znacznie rzadziej na kolację bądź śniadanie. Owoce przeciwnie – rzadko wchodzą w skład głównych posiłków”

mówi dr Justyna Bylinowska, redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl.

„Owoce w potrawach jemy rzadko. Codziennie robi to jedynie 6% Polaków, a tylko 68% tylko raz w tygodniu lub rzadziej. Talerz jest zatem bardzo dobry dla lepszego zobrazowania udziału warzyw, ale nie dla owoców, które jemy przede wszystkim poza głównymi posiłkami - jako przekąska, podwieczorek. Obok talerza musimy zawsze stawić owoc: jabłko, gruszkę, sok, a w sezonie, od maja do października, filiżankę polskich owoców sezonowych”

mówi Witold Boguta, prezes KZGPOiW.

„Wzrost spożycia owoców, warzyw i ich przetworów, wymaga stałej edukacji konsumentów. Planowane badania zwiększą naszą wiedzę na temat postrzegania roli warzyw, owoców i ich przetworów w diecie. Pomogą ukształtować nowe nawyki konsumpcji”

dodaje Witold Boguta.

„Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowane są przez KANTAR dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt realizowany jest we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding.

Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Źródło

Skomentuj artykuł: