TYLKO U NAS! Ekspert o wyroku ws. wadliwej opinii biegłej. "Bardzo ważny sygnał"

"Opinia biegłego staje się dla sądu bardzo istotnym drogowskazem, stąd też wskazane jest, by w przypadku oparcia wyroku na błędnej opinii biegłego, możliwe było pociągnięcie go do odpowiedzialności odszkodowawczej" - komentuje specjalnie dla naszego serwisu Jakub Bińkowski, Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Dwa dni temu opublikowaliśmy tekst, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, bo problematyka jest doskonale znana nie tylko przedsiębiorcom, ale każdemu kto choć raz musiał stawić się przed wymiarem sprawiedliwości i brał udział w skomplikowanym procesie. Czyli jakość opinii biegłych sądowych.

"Za wadliwą opinię biegły sądowy zapłaci – i to sporo. Przełomowy wyrok!"

Dotychczas pozostawali oni niemalże bezkarni, jeśli chodzi o odpowiedzialność odszkodowawczą. Sytuacja się jednak zmieniła po wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Orzekł, że autorka wadliwej opinii, wskutek której przedsiębiorca przegrał proces, zapłaci 80 tys. zł odszkodowania temu przedsiębiorcy. Orzeczenie wywołało liczne komentarze nie tylko wśród prawników.

Także Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przekazał nam swoją opinię.

"Z pewnością przywołane orzeczenie jest bardzo ważnym sygnałem. Opinie biegłych mają niejednokrotnie bardzo duży wpływ na kierunek rozstrzygnięcia sporu, zwłaszcza w sprawach wyjątkowo specyficznych, których ocena wymaga szczegółowej, fachowej wiedzy technicznej, którą skład orzekający nie dysponuje. W takich przypadkach, opinia biegłego staje się dla sądu bardzo istotnym drogowskazem, stąd też wskazane jest, by w przypadku oparcia wyroku na błędnej opinii biegłego, możliwe było pociągnięcie go do odpowiedzialności odszkodowawczej"

 

tłumaczy Jakub Bińkowski, Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

"Oczywiście, sytuacja prawna biegłych wymaga kompleksowego uregulowania w ramach dedykowanej ustawy, z uwzględnieniem tego, że istotne jest również to, by niewystarczająca liczba biegłych sądowych nie stanowiła przeszkody dla sprawnego rozstrzygania sporów" - dodaje dyrektor Bińkowski.

Źródło

Skomentuj artykuł: