Prokuratoria Generalna będzie występować przed sądem w ważnych sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ocenie prezesa Urzędu Tomasza Chróstnego, współpraca z PG poprawi ochronę konsumentów.
Jak przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prezes UOKiK wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Przedsiębiorcom przysługuje prawo do odwołania się od nich do sądu. W pierwszej instancji sprawę rozpatruje Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w drugiej – Sąd Apelacyjny. Od wyroku sądu apelacyjnego przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
"UOKiK podejmuje liczne działania w kierunku wzmocnienia ochrony konsumentów i konkurencji. Chcemy być jeszcze sprawniejsi w naszej działalności, dlatego postanowiłem zacieśnić współpracę z Prokuratorią Generalną. Ochrona konkurencji i konsumentów stanowi niewątpliwie ważny interes państwa" - oświadczył cytowany w komunikacie prezes UOKiK.
Dlatego, jak wskazał Urząd, w ważnych sprawach Prokuratoria Generalna będzie zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa UOKiK.
"W sytuacji, gdy uznam, że wymaga tego ochrona ważnych praw będę występował do Prokuratorii Generalnej o przejęcie sprawy. W takich przypadkach obie instytucje będą współdziałały w postępowaniu sądowym, wykorzystując zróżnicowaną wiedzę i doświadczenie właściwe dla każdej z nich" - poinformował Chróstny.
W jego ocenie, dzięki współpracy z Prokuratorią Generalną UOKiK będzie jeszcze silniej stał na straży konkurencji i konsumentów. Dzięki odciążeniu od postępowań sądowych pracownicy Urzędu będą mogli skupić swoją uwagę w większym stopniu na nowych postępowaniach - dodał.