Wydatki na obronność. Scholz pod ostrzałem

Wiceprzewodniczący frakcji parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu, Johann Wadephul, ostro skrytykował decyzję niemieckiego rządu wycofania się z planu zapisania w ustawie 2-procentowego celu wydatków na obronność. Zdaniem polityka opozycji jest to błąd i "sabotaż spójności NATO" oraz "zaufania naszych sojuszników na wschodniej flance".

"Rząd federalny popełnia poważny błąd, który ma poważne konsekwencje dla niemieckiej polityki bezpieczeństwa i obrony", powiedział Wadephu portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Niemcy "żegnają się ze wspólnie podjętymi decyzjami zaledwie miesiąc po szczycie w Wilnie". To, zdaniem polityka chadecji, "sabotaż spójności NATO, naszej wiarygodności i zaufania naszych sojuszników na wschodniej flance".

Rząd federalny odchodzi od planu prawnego zapisania 2-procentowego celu w wydatkach na obronę, poinformowano w tym tygodniu.

Na szczycie NATO w Wilnie w połowie lipca państwa członkowskie zobowiązały się do przeznaczania co najmniej dwóch procent produktu krajowego brutto na obronność.

W 2024 r. budżet obronny ma wzrosnąć o 1,7 mld euro do 51,8 mld euro. Według obliczeń instytutu Ifo w Monachium wydatki te odpowiadają jednak zaledwie 1,7 proc. PKB - przypomina RND.

Źródło

Skomentuj artykuł: