Fitch "przygląda się polskim finansom publicznym". Bardzo uważnie

Agencja ratingowa Fitch bardzo uważnie przygląda się finansom publicznym Polski, w szczególności ścieżce długu publicznego - powiedział w środę w trakcie webinarium dyrektor ds. Europy Wschodzącej Fitch Ratings Paul Gamble. Dodał, że wysokość deficytu gg Polski na 2020-21 jest "dość interesująca" na tle innych państw.

"Kraj (Polska - red.) wszedł w obecny okres ze stanem finansów publicznych zasadniczo zbieżnym z grupą rówieśniczą. Poziom długu publicznego w regionie mocno wzrośnie. Będziemy bardzo uważne przyglądać się finansom publicznym Polski, w szczególności kiedy ścieżka długu ponownie zacznie opadać" - powiedział Gamble.

Gamble odniósł się do zakładanego przez rząd deficytu sektora general government: w 2020 r. na poziomie 12 proc. PKB i 6 proc. w 2021 r.

"Taka ścieżka (deficytu gg - red.) jest dość interesująca. Widzieliśmy, że inne państwa przedłożyły plany fiskalne na 2021 r. starając się, by były one zgodne z 3-proc. kryterium deficytu UE. To bardzo wyraźnie wskazuje, że (polskie - red.) władze nie będą w stanie tego celu wypełnić" - powiedział.

Gamble wskazał, że choć Polska w ostatnich latach znacząco poprawiła dochodową stronę budżetu, co wynikało zarówno z cyklicznej pozycji gospodarki, a także czynników o charakterze strukturalnym, to znaczna część dodatkowo wypracowanych dochodów została spożytkowana na wydatki socjalne.

"To usztywniło nieco budżet. (...) Polska pokazała wcześniej, że potrafi zwiększyć dochody budżetowe i do pewnego stopnia obniżyć deficyt, jednak we wcześniejszym okresie mocnego wzrostu gospodarczego nie widzieliśmy w zasadzie znacznego obniżenia długu" - dodał.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

W najbliższy piątek 11 września Moody's rozpocznie jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje. 25 września ocenie kredytowej Polski przyjrzy się Fitch, a 2 października S&P.

Źródło

Skomentuj artykuł: