Francuski rząd broni Carrefoura

Rząd Francji "jasno i ostatecznie" sprzeciwia się przejęciu sieci Carrefour przez kanadyjską grupę Couche-Tard - powiedział w piątek w telewizji BFM TV minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Takie stanowisko uzasadniał troską o bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

"Moja odpowiedź jest niezwykle jasna: nie popieramy tej umowy. +Nie+ jest uprzejme, ale jasne i ostateczne"

mówił minister.

"Ten kryzys zdrowotny nauczył nas jednego: bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne"

podkreślił Le Maire.

Dodał, że jest to sprawa strategiczna dla państwa.

Informacje o propozycji przejęcia sieci francuskich supermarketów przez kanadyjski koncern prowadzący sieci małych sklepów spożywczych pojawiły się w środę. Jak informuje Reuters transakcja mogłaby być warta 20 mld dolarów.

Wraz z innymi sieciami handlowymi posiadający około jednej piątej francuskiego rynku spożywczego Carrefour odegrał główną rolę w zapewnieniu płynnych dostaw żywności podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przypomina agencja Reutera. Carrefour jest również największą siecią supermarketów w Europie i największym prywatnym pracodawcą we Francji.

Podczas pandemii prezydent Francji Emmanuel Macron wzmocnił swoje stanowisko wzywające do ochrony francuskiej suwerenności w takich dziedzinach jak opieka zdrowotna czy przemysł - ocenia Reuters.

"Zakup Carrefoura przez zagraniczną firmę byłby dla nas wszystkich dużym problemem"

powiedział Le Maire.

 AFP przypomina, że rząd mógłby zablokować ten krok powołując się na przepisy dotyczące kontroli inwestycji zagranicznych pozwalające na blokowanie przejęć w przemyśle spożywczym.

"Dysponujemy instrumentem prawnym, którego wolałbym nie używać"

powiedział Le Maire dodając, że wykorzysta go, jeżeli będzie to konieczne.
Źródło

Skomentuj artykuł: