Francuski rząd stawia warunki firmom w zamian za pomoc państwa

Air France KLM i Renault muszą spełnić pewne warunki, aby otrzymać pomoc państwa w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa – poinformowała w niedzielę minister środowiska Francji Elisabeth Borne w wywiadzie dla radia France Inter.

Linie lotnicze Air France będą musiały "drastycznie ograniczyć" liczbę lotów krajowych w zamian za gwarantowane przez rząd kredyty - oznajmiła Borne.

Połączenia krajowe będą przede wszystkim obsługiwane przez szybkie pociągi TGV.

Air France obiecuje, że ograniczy emisje CO2 na liniach krajowych o 50 proc. - dodała Borne.

Koncern Renault ma również uzyskać wsparcie państwa, aby przetrwać kryzys związany z pandemią, aczkolwiek porozumienie w tej sprawie nie zostało jeszcze podpisane, ponieważ trwają jeszcze negocjacje.

Jak powiedziała Borne, rząd chce, aby Renault przestał rozbudowywać fabryki za granicą. Gotów jest też zwiększyć subsydia na produkcję samochodów elektrycznych oraz finansowe wsparcie dla osób o niskich dochodach, które chcą nabyć nowe samochody, mniej zanieczyszczające środowisko.

Minister nie podała żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących rządowego wsparcia dla Renault.

Rząd Francji wstępnie postanowił w kwietniu przeznaczyć 7 mld euro na pomoc dla linii lotniczych Air France KLM oraz 5 mld euro na wsparcie Renault.

Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire, który poinformował o tej decyzji rządu, zastrzegł od razu, że rząd oczekuje, iż Air France KLM, by postarały się bardziej ograniczać szkodliwe emisje CO2. 

Źródło

Skomentuj artykuł: