Francuzi wesprą rozwój polskiej energetyki atomowej

Podczas piątego Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego, zorganizowanego w podwarszawskim Ołtarzewie, francuski koncern energetyczny EDF podpisał pięć nowych umów o współpracy z polskimi firmami: Polimex Mostostal, Sefako, Telefonika Kable, Uniserv i ZRE Katowice. Celem francuskiej firmy jest jej wybór jako strategicznego partnera do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

EDF złożył wstępną ofertę na budowę w Polsce od 4 do 6 reaktorów jądrowych typu EPR.

Podpisane zostały również umowy o współpracy pomiędzy Bouygues Travaux Publics, a Budimex SA oraz pomiędzy IGEOS a GIFEN. Umowy te są kolejnymi po podpisanych we Francji w grudniu 2021 roku pięciu porozumieniach  o współpracy z firmami Zarmen, Rafako, Dominium, Egis Polska i EPG.

Vakisasai Ramany, wiceprezes EDF odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój energetyki jądrowej, skomentował: - EDF jest zaangażowany we współpracę z polskim łańcuchem dostaw w celu zapewnienia sukcesu projektów EPR w Polsce i w Europie. Ambicje EDF w Polsce są bardzo jasne i nigdy się nie zmieniały: chcemy dostarczyć zintegrowaną ofertę, opartą na europejskiej technologii i europejskim łańcuchu dostaw, aby przyczynić się do niezależności energetycznej Polski, bezpieczeństwa dostaw i transformacji energetycznej. 

Według Thierryego Deschaux, dyr. generalnego Przedstawicielstwa EDF w Polsce: - Współpraca pomiędzy polskimi i francuskimi firmami przy projektach EPR w Polsce, systematycznie budowana od lat przez EDF, umożliwi znaczącą zmianę i zwiększenie możliwości polskiego przemysłu. Już 66 polskich firm zostało wstępnie zakwalifikowanych  przez EDF, umacniamy naszą strategię lokalizacji w Polsce i jesteśmy przekonani, że do końca tego roku uda nam się zwiększyć tę liczbę do ponad 100. 

13 października ub.r. EDF złożył rządowi polskiemu wstępną niewiążącą ofertę EPC (engineering, procurement, construction) na budowę w Polsce czterech do sześciu reaktorów EPR, reprezentujących odpowiednio całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GW, w dwóch do trzech lokalizacjach. Ta wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja elektrowni, organizacja przemysłowa, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, szacunkowy kosztorys i harmonogram. 

Grupa EDF, jako jeden z głównych graczy w dziedzinie transformacji energetycznej zajmuje się dostarczaniem energii i usług do około 38,5 mln klientów, z czego 29,3 mln we Francji. W 2021 r. Grupa osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż w wysokości 84,5 mld euro. EDF jest notowany na paryskiej giełdzie. 

Źródło

Skomentuj artykuł: