Gaz-System szuka chętnych na przepustowość FSRU w Gdańsku

Polski operator infrastruktury gazowej Gaz-System uruchomił procedurę Open Season, aby zweryfikować zainteresowanie rynku planowanym terminalem pływającym LNG w Zatoce Gdańskiej.

Jak poinformowała spółka Skarbu Państwa, procedura „ma na celu zweryfikowanie zainteresowania uczestników rynku zdolnościami regazyfikacyjnymi terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) poprzez złożenie wiążących długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji. Procedura ma uzasadnić realizację wspieranego przez UE projektu importu LNG .

Procedura składa się z dwóch etapów. Celem pierwszej fazy jest uzyskanie wiążących zamówień od uczestników rynku, aby móc zagwarantować rezerwację mocy regazyfikacyjnych na odpowiednim poziomie w drugiej fazie, planowanej na II kwartał 2023 r.

Złożone zamówienia pozwoliłyby Gaz-Systemowi rozpocząć fazę projektowania terminalu FSRU, który obejmuje również falochron, nabrzeże i gazociąg podmorski, który ma połączyć obiekt z siecią krajową.

Terminal FSRU miałby przepustowość 6,1 mld m3 rocznie - poinformował Gaz System, zaznaczając, że przepustowość może wzrosnąć w zależności od rozwoju rynku i wzrostu zapotrzebowania na
gaz ziemny w Polsce i regionie.

Gdańska instalacja LNG może rozpocząć działalność w pierwszej połowie 2028 roku.

Drugi polski terminal LNG
Oprócz planowanego projektu FSRU, Gaz-System obsługuje pierwszy i jedyny w Polsce terminal importowy LNG w Świnoujściu, Z kolei gazowy koncern PGNiG odpowiada za wszystkie dostawy do terminalu.

Gaz-System obecnie rozbudowuje obiekt w Świnoujściu , dodając trzeci zbiornik i drugie nabrzeże oraz instalację kolejową.

Po ukończeniu w 2023 r. terminal będzie miał łączną zdolność regazyfikacyjną około 8,3 mld m3 rocznie.

Rosną dostawy LNG w USA
Polska znacząco zwiększyła import LNG przez swój terminal w Świnoujściu po umowach PGNiG z Qatargas i amerykańskim graczem na LNG Cheniere.

Ponadto PGNiG sfinalizowało w tym roku  umowę  na zakup większej ilości skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiej firmy Venture Global LNG.

W efekcie zakontraktowany wolumen PGNiG od Venture Global LNG wzrośnie do 5,5 mln ton lub 7,4 mld m3 gazu rocznie.

Obiekty eksportowe Calcasieu Pass i Plaquemines LNG firmy Venture Global dostarczą wolumenów, a pierwsze dostawy powinny rozpocząć się w 2023 r.

Źródło

Skomentuj artykuł: