Gaz-System z kompletem pozwoleń na budowę gazociągu Racibórz – Oświęcim

Wojewoda Małopolski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę na terenie woj. małopolskiego 8-kilometrowego odcinka gazociągu Racibórz – Oświęcim. Gaz-System posiada już pozwolenia na budowę pozostałych odcinków tego gazociągu na terenie woj. śląskiego. Tym samym spółka ma wszystkie decyzje administracyjne umożliwiające budowę gazociągu. 

Gazociąg Racibórz - Oświęcim o łącznej długości 116 km wraz z systemową stacją redukcyjno-pomiarową Suszec zwiększy przepustowość sieci przesyłowej na terenie woj. śląskiego i małopolskiego. Razem z funkcjonującymi już połączeniami Korytarza Północ-Południe utworzy pierścieniowy układ przesyłu gazu, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu. Gazociąg zostanie połączony z budowanym obecnie gazociągiem Oświęcim - Tworzeń oraz planowanym do realizacji gazociągiem Kędzierzyn-Koźle - Racibórz. Inwestycja umożliwi również przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo - parowego w Rybniku.

Na potrzeby etapu uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę, projekt gazociągu Racibórz – Oświęcim został podzielony na cztery odcinki – trzy na terenie woj. śląskiego i jeden na terenie woj. małopolskiego tj.: 

  • gazociąg DN700 od Raciborza do Rybnika o długości 38,7 km
  • gazociąg DN700 od Rybnika do granicy województw śląskiego i małopolskiego w gminie Bojszowy o długości 58,8 km
  • gazociąg DN 300 do Suszca o długości 10,5 km
  • gazociąg DN700 na terenie województwa małopolskiego o długości 8 km.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2026 r.

Skomentuj artykuł: