Białostocki magistrat publikuje listę lokalnych firm i sklepów, w których można kupić maseczki ochronne, wymagane do zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Zainteresowane firmy powinni same zgłaszać się do urzędu; ich dane trafiają na listę, która ma być stale uzupełniana.
Na razie swój akces zgłosiło ponad dwadzieścia podmiotów; to m.in. dystrybutorzy urządzeń medycznych, ale też np. lakierów samochodowych i wyposażenia warsztatów, producenci tekstyliów i bielizny, market budowlany, studio mody, sklep internetowy z odzieżą i akcesoriami komunijnymi, sieć salonów ortopedycznych czy kwiaciarnia.
Lista publikowana jest i uzupełniana na oficjalnej stronie internetowej miasta www.bialystok.pl . Podmioty zainteresowane umieszczeniem ich danych na tej liście powinny przesłać swoje zgłoszenie do Urzędu Miasta w Białymstoku, z podaniem nazwy firmy, adresu, telefonu i strony internetowej.
Samo miasto nie planuje na razie zakupu maseczek dla wszystkich mieszkańców; mają one jednak trafiać m.in. do domów pomocy społecznej, hospicjum i do bezdomnych.
Miasto kupiło dotąd ok. 25 tys. maseczek, które trafiły przede wszystkim do białostockich szpitali, policji i straży miejskiej, ale również do domów pomocy społecznej czy hospicjum. Zamówienie zostało zrealizowane przez jedną z miejscowych firm - producenta bielizny damskiej.
W związku z pandemią koronawirusa, od 16 kwietnia do odwołania w Polsce nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa, gdy przebywamy w miejscach publicznych, np. na ulicy, w sklepie czy publicznej komunikacji. Można nosić maski i maseczki, można też w tym celu wykorzystać np. szalik czy chustkę