Chińska gospodarka słabnie. Eksport w lipcu spadł o 14%

Chiński eksport odnotował w lipcu największy spadek od ponad trzech lat. Powodem tej sytuacji jest wyraźne osłabienie globalnego popytu, co stwarza presję na Pekin, aby znalazł sposoby na ożywienie drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Chińska wartość eksportu, mierzona w dolarach amerykańskich, spadła w ubiegłym miesiącu o 14,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi największy spadek od lutego 2020 r., kiedy to epidemia Covid-19 uderzyła w handel i produkcję. Jest to jednocześnie trzeci miesiąc z rzędu, w którym chiński eksport spadł.

Sytuacja ta, zdaniem analityków jest odzwierciedleniem niższych cen w lipcu ubiegłego roku. 
Oczekuje się jednak, że w nadchodzących miesiącach eksport będzie dalej spadał, twierdzą analitycy, powołując się na spadek globalnego popytu oraz zaostrzenie monetarne wpływające na wydatki konsumentów.

Przez pierwsze siedem miesięcy roku chiński eksport spadł o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim. W szczególności dostawy do Stanów Zjednoczonych, największego partnera handlowego Chin, spadły o 13%.

Eksport był rzadkim jasnym punktem w latach pandemii, zapewniając bardzo potrzebne wsparcie dla chińskiej gospodarki, która zmagała się ze sztywnymi blokadami Covid i załamaniem rynku mieszkaniowego. W ubiegłym roku stanowiły one 17% chińskiego PKB. Jednak od października ubiegłego roku dostawy te skurczyły się, ponieważ rosnąca inflacja i rosnące stopy procentowe tłumią globalny popyt.

Słabnący eksport jest nowym ciosem dla chińskiej gospodarki, która ostatnio straciła impet po mocnym początku roku. Oznaki deflacji stają się coraz bardziej powszechne, wywołując obawy, że Chiny mogą wejść w przedłużony okres stagnacji.

Wtorkowe dane pokazały również, że import Chin spadł w lipcu o 12,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, znacznie rozmijając się z prognozowanym 5%. Stanowi to kolejny dowód na to, że popyt krajowy kraju osłabł, a wielkość importu spadła do najniższego poziomu od początku roku.

Analitycy wzywają teraz Pekin do wdrożenia bardziej konkretnych i zdecydowanych planów wsparcia gospodarki, w tym głównych środków mających na celu pobudzenie popytu.

Zdaniem zachodnich ekspertów słabsza waluta może pomóc, zwiększając konkurencyjność chińskiego eksportu. Słabe dane handlowe i notowania juana spowodowały spadek chińskiej waluty na rynkach. Juan osłabił się we wtorek o 0,3% w stosunku do dolara amerykańskiego.

Według Ken'a Cheung'a, głównego azjatyckiego stratega walutowego w Mizuho Bank środki polityczne wdrożone przez Pekin w celu pobudzenia gospodarki, jak dotąd, „nie były wystarczająco silne”, aby zaimponować inwestorom.

Źródło

Skomentuj artykuł: