Finansowy zastrzyk z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Spotkanie inaugurujące utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to najważniejszy punkt konferencji „W kierunku zielonej gospodarki”, która odbywała się w Katowicach. W wydarzeniu uczestniczyła komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira oraz minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

- Resort funduszy i polityki regionalnej prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów do nowej perspektywy finansowej. Kluczowym dokumentem strategicznym na poziomie krajowym wykorzystania Funduszy Europejskich jest Umowy Partnerstwa. Przygotowanie założeń Umowy Partnerstwa poprzedziły szerokie konsultacje społeczne oraz intensywny nieformalny dialog z Komisją Europejską -  zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

Komisarz Ferreira i minister Jarosińska-Jedynak wzięły także udział w spotkaniu inaugurującym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. 
 

- Propozycja Komisji Europejskiej to nowe możliwości i szansa dla regionów węglowych. Polska będzie prawdopodobnie największym beneficjentem funduszu. Otrzymamy około 2 mld euro, czyli ok. 27 proc. z całego budżetu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji 

zaznaczyła Jarosińska-Jedynak 

Jak dodała: - Ta kwota to oczywiście kropla w morzu potrzeb zarówno tych polskich regionów węglowych, które dopiero rozpoczną swoją transformację, jak i tych powęglowych, które już ją rozpoczęły i wciąż borykają się z jej negatywnymi skutkami.

Minister zwróciła uwagę, że polski rząd dąży i podejmuje działania, które mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. - Do neutralności klimatycznej chcemy dojść w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, z uwzględnieniem krajowych warunków społecznych i gospodarczych – podkreśliła Jarosińska- Jedynak

Minister dodała, że jako strona Porozumienia paryskiego zobowiązaliśmy się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w drugiej połowie XXI wieku.
 

Skomentuj artykuł: