KGHM planuje w 2020 r. pierwsze inwestycje w obszarze fotowoltaiki, chce też ruszyć z projektami gazowymi - poinformował PAP Biznes prezes KGHM Marcin Chludziński. Spółka jest otwarta na współpracę z innymi podmiotami przy projektach energetycznych. Pozytywnie ocenia plany rozwoju OZE w Tauronie, którego jest akcjonariuszem.
- Kontynuujemy program związany z zieloną energią, jesteśmy po etapie rozpoznawczym. W przyszłym roku należy się spodziewać pierwszych inwestycji w fotowoltaice i w innych technologiach - powiedział PAP Biznes prezes Marcin Chludziński.
- W przyszłym roku planujemy intensyfikować inwestycje w fotowoltaikę i pierwsze projekty budowy farm. Zgodnie z przyjętą strategią w obszarze polityki energetycznej, już w przyszłym roku chcemy ruszyć z rozbudową kolejnych źródeł energii opartych na technologii gazowej, czy gazowo-parowej, zwiększającej udział produkcji energii z własnych źródeł w jej ogólnym zużyciu
We wrześniu KGHM podpisał z PGE list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych, które miałyby powstać na terenach należących do KGHM.
KGHM nie wyklucza współpracy z innymi podmiotami przy projektach energetycznych.
- Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi podmiotami przy rozwoju projektów energetycznych, tak jak zaczęliśmy współpracę z PGE przy projekcie PV. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy mogą nam pomóc w optymalnym zakupie energii elektrycznej. Nie mamy innego celu niż biznesowy w tym obszarze - powiedział Chludziński.
Opublikowana w grudniu 2018 roku strategia grupy KGHM na lata 2019-23 zakłada, że do końca 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania KGHM Polska Miedź na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz odnawialnych źródeł energii. Roczne zużycie energii elektrycznej w spółce wynosi ok. 2,8 TWh. Własne źródła wytwórcze zaspokajają ok. 25 proc. jej zapotrzebowania.
KGHM pozytywnie ocenia plany rozwoju odnawialnych źródeł energii w Tauronie, którego jest akcjonariuszem.
- Tauron zakomunikował kierunki rozwoju związane z mocniejszym rozwojem OZE, co nas - jako akcjonariusza - cieszy. Z uwagą przyglądamy się temu kierunkowi zdefiniowanemu przez Tauron, jednocześnie decydując się na inwestowanie w swój rozwój, swoje źródła energetyczne - powiedział prezes Marcin Chludziński.
KGHM ma 10,39 proc. w kapitale zakładowym Tauronu. Do Skarbu Państwa należy 30,06 proc. akcji Tauronu.