Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań jakościowych dla "biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzonej do obrotu (…) w postaci brykietu lub pelletu", który stanowi realizację jednego z kamieni milowych w ramach Krajowej Planu Odbudowy.
Portal farmer.pl zwrócił uwagę, że proponowane przepisy zaostrzają wymogi i wyprowadzają wymagania jakościowe dot. pelletu.
"Będziemy mogli ogrzewać dom pelletem, którego średnica będzie mieścić się w przedziale od 6 mm do 8 mm, a długość od 3,15 mm do 40 mm. Maksymalną zawartość wilgoci w pellecie opałowym i to w stanie roboczym nie będzie mogła przekroczyć 10%., a w stanie suchym nie będzie mogła przekroczyć 1,2 proc."
- wskazuje portal farmer.pl. Zawartość dodatków chemicznych nie będzie mogła przekraczać 2 proc w pelletach drzewnych - dodaje.
Mocne ograniczenia wprowadzono również w przypadku brykietów drzewnych.
Dokładne normy wskazane są w projekcie rozporządzenia [Kliknij]
Działające w branży firmy obawiają się, że może dojść na polskim rynku do niedoboru pelletu drzewnego.
"Branża pelletowa alarmuje, że proponowane w rozporządzeniu zapisy doprowadzą do sytuacji, w której na polskim rynku może zabraknąć pelletu drzewnego, a setki tysięcy właścicieli kotłów pelletowych w Polsce zostanie skazanych na dwa razy droższy pellet z importu"- informuje Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla.
Jak wynika z projektu rozporządzenia, ma ono wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.