List intencyjny Orlenu i Gaz-Systemu

Spółki Orlen i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisały list intencyjny ws. działań związanych z przygotowaniem warunków do wdrożenia technologii wychwytywania, przesyłu i sekwestracji dwutlenku węgla. To element dążenia do osiągniecia neutralności klimatycznej - podał koncern.

Jak poinformował Orlen, list intencyjny podpisany z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System przewiduje współpracę w takich obszarach, jak np. koordynacja działań dotyczących opracowania i realizacji rozwiązań technicznych umożliwiających efektywne wdrażanie w Polsce technologii wychwytywania, przesyłu i magazynowania dwutlenku węgla. Według koncernu, "w grę wchodzi m.in. transport rurociągami dwutlenku węgla z zakładów przemysłowych do miejsc magazynowania".

Orlen podkreślił, że istotne "będzie zdefiniowanie zasad prowadzenia tego rodzaju działalności i w przyszłości stworzenie warunków do transportu rurociągami dwutlenku węgla z miejsc jego produkcji i wychwytu do miejsc magazynowania". Koncern wskazał też, że "zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych jest szansą na zachowanie konkurencyjności w branżach, m.in. nawozowej, hutniczej i cementowej"; jest też istotnym elementem dążenia do osiągniecia neutralności klimatycznej.

- Wdrożenie technologii wychwytywania, magazynowania i zagospodarowania dwutlenku węgla jest niezbędnym elementem transformacji krajowej gospodarki

ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

 Zwrócił uwagę, że dla podmiotów, które z powodów technologicznych nie są w stanie wyeliminować emisji dwutlenku węgla, "to jedyna możliwość ograniczenia ich śladu węglowego".

- Dlatego Orlen buduje silne kompetencje, które pozwolą w ciągu kilku lat zaoferować usługi związane z zagospodarowaniem dwutlenku węgla m.in. dla branży chemicznej, cementowni oraz hut stali - zaznaczył Obajtek. Jego zdaniem, zawarte przez Orlen i Gaz-System porozumienie "to ważny krok w kierunku wypracowania rozwiązań wspierających rozwój tej działalności w Polsce".

W informacji podkreślono, że współpraca pomiędzy Orlenem i Gaz-System "jest wyrazem wspólnych działań spółek Skarbu Państwa na rzecz transformacji energetycznej Polski i Europy".

Źródło

Skomentuj artykuł: