Nowa rola Ukrainy. Magazynuje gaz dla całej Europy!

Gaz ziemny dla całej Europy jest magazynowany na Ukrainie. Wszystko dlatego, że zbiorniki w krajach europejskich są zapełnione w 99 proc., natomiast Ukraina dysponuje bardzo dużymi magazynami.

Unijne koncerny energetyczne zwróciły się do Ukrainy, gdyż wyniszczony wojną kraj ma wystarczającą ilość miejsca w swoich zbiornikach na gaz ziemny, podczas gdy odpowiednia przestrzeń w magazynach UE została wyczerpana. W obawie przed niedoborami energii kraje członkowskie UE pospieszyły z zaopatrzeniem się na czas w duże zapasy paliwa i zgromadziły tak wiele gazu ziemnego, że ich zbiorniki są obecnie pełne w 99%. 

Innymi słowy, wyraźnie przekraczają one cel 90% ustalony przez Brukselę na ten okres roku. Tymczasem Ukraina posiada największe w Europie zbiorniki i może przetrzymywać nadwyżki gazu europejskich firm. W rezultacie Ukraina zgromadziła obecnie największą ilość paliwa, jaką zarejestrowała od czasu inwazji Rosji na jej terytorium w lutym 2022 roku.

Według obliczeń ukraińskiego państwowego koncernu energetycznego Naftohaz Ukrainy, w ukraińskich zbiornikach znajduje się ponad 2 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego należącego do unijnych spółek. Łącznie firma udostępniła podmiotom zagranicznym 10 miliardów metrów kwadratowych powierzchni na gaz ziemny, co odpowiada 1/3 całkowitej pojemności jej zbiorników. W efekcie Europa jest zdecydowanie mniej bezbronna energetycznie, a obawy wyrażone w zeszłym roku przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, że jesienią tego roku wyczerpią się unijne zasoby energii, okazały się przesadzone.

W rozmowie z „Financial Times” Natasha Fielding, dyrektor ds. gazu w firmie Argus, zajmującej się śledzeniem cen paliw, podkreśliła, że „ryzyko, iż w tym roku Europa stanie w obliczu niedoborów gazu, jest wyraźnie mniejsze i jest mało prawdopodobne, aby przez długi czas występowały jednoczesne problemy z dostawami”. Poza tym niektóre europejskie firmy płacą również dodatkowo tankowcom przewożącym skroplony gaz ziemny (LNG), aby działały jako „pływające magazyny” i zapewniały im większą pojemność na paliwo.

Skomentuj artykuł: