Orlen o "nowej formule" dotyczącej SMR

Rozpoczęliśmy rozmowy z partnerami o nowej formule przedsięwzięcia dotyczącego SMR - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. Zapowiedział przyspieszenie w segmencie morskiej energetyki wiatrowej oraz nową strategię dla petrochemii jeszcze w tym roku.

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w czwartek podczas konferencji prasowej przedstawił wizję Orlenu. Wskazał, że zostanie ona zawarta w strategii, którą koncern przedstawi do końca tego roku.

"Zobowiązuję się do przyspieszenia, bo przyspiesza transformacja energetyczna. Chcemy w tym biznesie uczestniczyć, bo przyniesie nam to pieniądze. Orlen może stać się kluczowym graczem transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej i zrobimy wszystko, żeby się stał"

 - podkreślił Fąfara.

Zwrócił uwagę, że cele dekarbonizacyjne są realne, ale w wielu momentach ich realizacja w spółce jest opóźniona. "Tam gdzie nadrobienie opóźnień nie będzie możliwe trzeba zweryfikować strategię" - stwierdził prezes Orlenu. "W kilku obszarach możemy przyśpieszyć już teraz - to jest OZE i obszar związany z offshore" - wskazał. Wyjaśnił, że stanie się to dzięki poszukiwaniu partnerów, nowych projektów i zadań. "Podobnie będzie z onshore" - dodał.

"Będziemy konsekwentnie rozwijać energetykę gazową, tak by w 2035 r. zupełnie odejść od węgla" - poinformował Fąfara. Zaznaczył, że koncern będzie chciał też, by jego sieć sprzedaży detalicznej paliw stała się najnowocześniejsza w regionie. "Staramy się i nad tym pracujemy i mam nadzieję, że niedługo to osiągniemy" - powiedział.

Prezes przypomniał też, że w 2030 r. Orlen chce uruchomić jeden SMR (mały jądrowy reaktor modułowy) o mocy 300 MW. Przyznał, że stopień zaawansowania tej technologii i kwestie regulacyjnie są wyzwaniem. "Niemniej będziemy rozwijać technologię. Rozpoczęliśmy z naszymi partnerami, rozmowy o nowej formule przedsięwzięcia" - dodał.

Wskazał, że urealnienia potrzebuje też projekt petrochemii. "Strategię dla petrochemii chcemy ogłosić jeszcze w tym roku" - zapowiedział prezes. Zaznaczył, że Orlen będzie budować trwałe fundamenty, by zostać liderem transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Fąfara dodał, że cele zarządu na ten rok to m.in. przed wszystkim przywrócenie właściwego ładu korporacyjnego w firmie, bezpieczeństwo pracowników, skupienie się na najbardziej obiecujących projektach.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: