PGE chce kupić akcje w firmie Solorza. Chodzi o atomowe udziały

PGE i ZE PAK podpisały niewiążące porozumienie w sprawie ewentualnego kupna przez PGE udziałów w spółce PAK CCGT, budującej 600 MW blok gazowy w Adamowie oraz akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, planującej budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Jak poinformowały obie spółki, porozumienie daje PGE czas do 30 czerwca 2025 r. wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie nabycia udziałów i akcji. Chodzi o 100 proc. udziałów w spółce PAK CCGT oraz akcji ZE PAK w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, w której obecnie PGE i ZE PAK mają po 50 proc. akcji.

Podpisany w czwartek dokument nie zobowiązuje stron do realizacji transakcji - zaznaczyły spółki. Spółki uzgodniły w nim podstawowe warunki ewentualnej transakcji, wyłączność dla PGE na prowadzenie negocjacji do 30 czerwca 2025 r. Szczegółowe warunki transakcji zostaną ustalone po przeprowadzeniu przez PGE badania typu due diligence przy udziale zewnętrznych doradców prawnych, finansowo-podatkowych oraz techniczno-środowiskowych - poinformowały PGE i ZE PAK.

Utworzona w 2023 r. PGE PAK Energia Jądrowa to spółka, mająca w planach budowę w Pątnowie, we współpracy z koreańskim koncernem KHNP elektrowni jądrowej o mocy 2800 MW. Projekt jest na wczesnym etapie, jeszcze przed studium wykonalności.

ZE PAK to kontrolowany przez Zygmunta Solorza koncern energetyczny, eksploatujący ostatnią odkrywkę węgla brunatnego we Wschodniej Wielkopolsce i ostatni blok na to paliwo w Elektrowni. Produkcja z węgla brunatnego ma zostać zakończona w połowie 2026 r. W to miejsce powstają źródła odnawialne, a spółka PAK CCGT buduje 600 MW blok gazowy, który ma działać w 2026 r.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.

PGE zyska dwie atomowe lokalizacje

"Wskazując Konin (w PPEJ jako potencjalną lokalizację pod II EJ), jeżeli takie wskazanie by nastąpiło, to my automatycznie damy otwartą ścieżkę projektowi konińskiemu, kogokolwiek on wtedy będzie własnością, czy to PGE, czy ZE PAK, czy jeszcze jakiegoś trzeciego podmiotu, żeby również w ten dialog z nami wszedł i w wybranej technologii się pojawił i potencjalnie stał się drugą lokalizacją" - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.

Jak dodał, gdyby PGE przejął od ZE PAK kolejne 50 proc. w PGE PAK Energia Jądrowa, "to pewnie będzie oznaczało, że PGE będzie miało dwie lokalizacje powęglowe pod potencjalną jądrówkę, czyli Konin i Bełchatów".

"I pewnie elementem dyskusji między rządem a PGE będzie wewnętrzna dyskusja w PGE, która z tych lokalizacji dostanie priorytet, być może to się da połączyć"

 - powiedział.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: