Polacy o bezpieczeństwie energetycznym: Infrastruktura i dywersyfikacja

Budowa samowystarczalnej krajowej infrastruktury oraz zakup surowców z różnych kierunków to w opinii uczestników badania, przeprowadzonego przez ABM Agencję Badań Marketingowych najważniejsze działania dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

72 proc. uczestników badania jako najważniejsze działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju wskazało budowę samowystarczalnej krajowej infrastruktury np. sieci przesyłowych, portów, rurociągów, magazynów. Na dywersyfikację, rozumianą jako zakup surowców z różnych kierunków, wskazało 68 proc. respondentów. Trzecim w kolejności najważniejszym czynnikiem bezpieczeństwa, respondenci uznali posiadanie silnego krajowego gracza na rynku energetycznym. Wskazało na ten czynnik 61 proc. ankietowanych.

W badaniu respondenci mieli do wyboru: zakup surowców z różnych kierunków, posiadanie silnego krajowego gracza na rynku energetycznym, odcięcie się od rosyjskich surowców i wpływów, przynależność do Unii Europejskiej i budowę samowystarczalnej krajowej infrastruktury energetycznej.

Dodatkowo ponad 75 proc. respondentów uznało, że najlepszą drogą dla Polski jest rezygnacja z zakupu ropy z Rosji na rzecz importu z innych kierunków.

ABM Agencja Badań Marketingowych przeprowadziła badanie pod koniec sierpnia i we wrześniu 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: