Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły rok do roku o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,5 proc.
Jest to spadek względem października, kiedy wskaźnik CPI wyniósł 5%. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,5%. Największy wpływ na wzrost wskaźnika miały ceny mieszkalnictwa (+8,1% r/r), żywności (+4,8% r/r) oraz restauracji i hoteli (+7% r/r). Spadki cen odnotowano w transporcie (-4,1% r/r) i odzieży oraz obuwiu (-1,4% r/r).
„Listopadowa inflacja pokazuje, że główne czynniki wzrostu cen są związane z segmentami usług i mieszkalnictwa, które nadal rosną znacznie szybciej niż ceny towarów. Jednocześnie spadek inflacji w ujęciu rocznym wynika przede wszystkim z efektu bazy porównawczej, związanej z ubiegłorocznym wzrostem cen paliw po wyborach parlamentarnych. Prognozy wskazują, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie około 5,3% pod koniec I kwartału 2025 roku, a następnie zacznie stopniowo spadać. Kluczowe znaczenie dla dalszego kształtowania się inflacji będzie miało przedłużenie zamrożenia cen energii w 2025 roku, które powinno ograniczyć presję inflacyjną i utrzymać wskaźnik w okolicach 5%, zamiast zbliżania się do 6%.”
– skomentował decyzję Andrzej Gwiżdż, analityk platformy inwestycyjnej Portu.