Niemieckie media: Polska liderem wzrostu gospodarczego

Prasa niemiecka od długiego czasu przywiązuje dużą uwagę do osiągnięć gospodarczych Europy Środkowo-Wschodniej, opisując je w superlatywach. „Welt am Sonntag” podkreśla, że w kilku dziedzinach Polska i inne kraje tego regionu prześcignęły Niemcy.

W artykule opublikowanym w niedzielnym wydaniu „Die Welt” autorzy Carolina Drueten i Philipp Fritz pytają: „Czy słusznie nadal utrzymują się uprzedzenia wobec krajów takich jak Polska czy Słowenia, dwie dekady po rozszerzeniu Unii Europejskiej na Wschód?”. W swym tekście podkreślają, że w wielu dziedzinach Polska i inne państwa tego regionu wyprzedziły Niemcy. Jest to istotna kwestia, szczególnie w obliczu planowanego rozszerzenia Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdawię i Bośnię i Hercegowinę.

Autorzy zwracają uwagę, że od 2004 roku Unia Europejska rozszerzyła się o 11 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej. Ulrich Sedelmeier, politolog z London School of Economics, w wywiadzie udzielonym „WamS”, przypomina, że w tamtym czasie istniał silny sprzeciw wobec tego rozszerzenia, który był wynikiem licznych uprzedzeń wobec tych krajów. Mówiono o kumoterstwie, przestępczości i opóźnieniach w rozwoju. Jednak jego zdaniem kraje, które przystąpiły do Unii po 2004 roku, w wielu dziedzinach dorównały reszcie członków i w niektórych przypadkach nawet wyprzedziły te kraje, które były członkami od dłuższego czasu, jak Niemcy.

Politolog zauważa również, że Bruksela odegrała istotną rolę w rozwoju gospodarczym tych krajów, a głównym beneficjentem tego procesu były Niemcy, ponieważ rozszerzenie Unii otworzyło nowe rynki.

Analizując sytuację w Polsce, autorzy podkreślają, że dawne czasy, gdy mówiono negatywnie o „polnische Wirtschaft” (polskim biznesie), dawno minęły. Obecnie Polska cieszy się reputacją „gospodarczego prymusa” i dynamicznie się rozwija. Istotnym elementem tego postępu jest system edukacyjny. Według „WamS”, polscy uczniowie osiągają „ponadprzeciętnie wysokie” wyniki w kategorii czytania ze zrozumieniem, matematyce i naukach przyrodniczych. Autorzy wsparli tę tezę, przywołując wyniki badań PISA z 2018 roku, w których polscy uczniowie zajęli drugie miejsce we wszystkich trzech kategoriach, ustępując jedynie Estonii i wyprzedzając Niemcy.

Źródło

Skomentuj artykuł: