Polska jest drugim po Irlandii państwem w Unii Europejskiej, który od 2000 r. odnotował największy wzrost produkcji przemysłowej - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Największe spadki nastąpiły we Włoszech i Portugalii.
Według szacunków Europejskiego Urzędu Statystycznego produkcja przemysłowa w całej UE średnio od 2000 r. rosła o 0,6 proc. rocznie.
Najwyższe średnie wskaźniki wzrostu odnotowano w Irlandii (5,6 proc.) i Polsce (4,9 proc.). Eurostat zauważa, że Irlandia jest jednak przypadkiem szczególnym ze względu na silne wahania koniunktury na przestrzeni ostatnich 25 lat. Natomiast stabilny wzrost produkcji przemysłowej na poziomie ponad 4 proc. rocznie odnotowywały kraje Europy Środkowej; poza Polską były to Litwa, Estonia i Słowacja.
Between 2000 and 2024, industrial production increased by an average rate of 0.6% per year in the EU. 📈⚙️
🔹At country level, the highest average growth rates were observed in 🇮🇪Ireland (5.6%) and lowest rates in 🇮🇹Italy (-1.1%).
Learn more 👉 https://t.co/QSktVFvQdK pic.twitter.com/fh4GASBNSs— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) July 23, 2025
Największe spadki nastąpiły we Włoszech (-1,1 proc.) i Portugalii (-0,9 proc.). Produkcja przemysłowa od 2000 r. skurczyła się także w Hiszpanii, Grecji, Francji i Luksemburgu. Eurostat zwrócił uwagę, że w krajach tych „spadki produkcji przemysłowej nastąpiły w czasie kryzysu finansowego, a później produkcja tylko częściowo się odrodziła i uległa stagnacji”. Wyjątkiem jest Grecja, która od 2021 r. odnotowuje pozytywne zmiany.
Produkcja przemysłowa tąpnęła w czasie kryzysu finansowego w całej UE - do 2007 r. średnia unijna wynosiła rocznie 2 proc., ale w latach 2008 i 2009 r. spadła o 8,3 proc. Po kryzysie nastąpiło odbicie (z przerwą w latach 2012 i 2013). Ponownie negatywny wpływ na produkcję przemysłową miała w 2020 r. pandemia Covid-19.
W całej UE w ostatnich 25 latach odnotowano dynamiczny wzrost przemysłu farmaceutycznego, który w dziewięciu państwach unijnych stanowił jedną z trzech najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłowych. Wśród dynamicznych branż Eurostat wymienia także sprzęt elektryczny, pojazdy silnikowe, maszyny i komputery oraz sprzęt optyczny.
Z kolei dużemu spadkowi uległo górnictwo i wydobycie, które od czasu kryzysu finansowego wykazuje stałą tendencję spadkową. W efekcie skala działalności górniczej i wydobywczej w UE zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich dwóch i pół dekady. Długotrwałej stagnacji uległa także produkcja energii.
W swoich statystykach Eurostat uwzględnił górnictwo i wydobycie, przetwórstwo przemysłowe oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i klimatyzację. Wyniki nie uwzględniają natomiast zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami.