Amerykański Senat przeciwny dyktatowi Big Pharma ws. wysokich cen leków

Szef duńskiego koncernu farmaceutycznego Novo Nordisk stanął w obliczu krytyki w Senacie w związku z wysokimi cenami leku na odchudzanie Wegovy oraz leku na cukrzycę Ozempic.

Dyrektor generalny, Lars Fruergaard Jørgensen, zeznawał w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie przed senacką komisją ds. zdrowia, edukacji, pracy i emerytur.

Niezależny senator Bernie Sanders, który przewodniczy senackiej komisji, argumentował, że Novo Nordisk pobiera od Amerykanów znacznie wyższe ceny za swoje hitowe zastrzyki niż dla pacjentów w innych krajach.

Dyrektor generalny Novo Nordisk, Lars Fruergaard Jørgensen, nie obiecał jednak wyraźnie amerykańskim ustawodawcom podczas przesłuchania w senackiej Komisji w Waszyngtonie, że obniży ceny obu leków.

Jørgensen zapewnił, że chce z nimi pracować nad rozwiązaniami politycznymi, które zajmą się „problemami strukturalnymi”, które powodują wzrost kosztów leków na receptę. Zobowiązał się również do rozmów z menedżerami ds. świadczeń aptecznych – pośrednikami, którzy negocjują rabaty na leki z producentami w imieniu ubezpieczycieli – aby „współpracować nad wszystkim, co pomaga pacjentom uzyskać dostęp i przystępność cenową”.

Obietnica ta pojawiła się po tym, jak senator Bernie Sanders, niezależny senator z Vermont, który przewodniczy panelowi senackiemu, powiedział, że otrzymał pisemne zobowiązania od wszystkich głównych PBM (pośrednictwo w obrocie produktami leczniczymi, polegające na kupnie i sprzedaży leków, ale z wyłączeniem obrotu hurtowego oraz dostaw. Pośrednik w tej roli prowadzi negocjacje na rzecz podmiotu trzeciego, nie posiadając fizycznie leków ani nie mając nad nimi bezpośredniej kontroli), że nie ograniczą zasięgu Wegovy i Ozempic, jeśli Novo Nordisk obniży swoje ceny katalogowe. 

„Wszystko, co mówimy, panie Jørgensen, to traktować Amerykanów w taki sam sposób, w jaki traktuje się ludzi na całym świecie” 

– powiedział Sanders podczas wtorkowego przesłuchania. „Przestań nas oszukiwać”.

Zauważył, że Novo Nordisk zgarnął prawie 50 miliardów dolarów ze sprzedaży od Wegovy i Ozempic, przy czym większość tych przychodów pochodzi z USA. Sanders twierdzi, że Novo Nordisk pobiera od Amerykanów znacznie wyższe ceny za swoje hitowe leki niż dla pacjentów w innych krajach. Przed ubezpieczeniem Ozempic kosztuje prawie 969 dolarów miesięcznie, a Wegovy kosztuje prawie 1350 dolarów miesięcznie w USA.

Tymczasem obie terapie mogą kosztować poniżej 100 dolarów za miesięczną dostawę w niektórych krajach europejskich. Ozempic kosztuje tylko 59 dolarów w Niemczech, podczas gdy Wegovy kosztuje 92 dolary w Wielkiej Brytanii.
Sanders powiedział również w zeszłym tygodniu, że dyrektorzy generalni głównych firm farmaceutycznych działających na rynku leków generycznych powiedzieli mu, że mogą sprzedać wersję Ozempicu za mniej niż 100 dolarów miesięcznie z zyskiem. Obecnie w Stanach Zjednoczonych nie ma generycznych alternatyw dla leku Ozempic.

Firma argumentowała, że musi być w stanie płacić rabaty pośrednikom, aby ich leki były umieszczane w receptariuszach lub na listach leków objętych ubezpieczeniem.

Novo Nordisk twierdzi, że wydał miliardy na badania, rozwój i rozszerzenie produkcji leków i kieruje więcej pieniędzy na badania nad ich potencjałem w leczeniu innych schorzeń związanych z otyłością. Inwestycja ta przedłużyła i poprawiła życie milionów Amerykanów, co pomaga zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej związane z otyłością i cukrzycą.

Podczas przesłuchania Jørgensen powiedział, że firma walczyła o zapewnienie publicznego i prywatnego ubezpieczenia dla leków. Częściowo obwinił również „złożony amerykański system opieki zdrowotnej” za utrudnianie pacjentom dostępu do niedrogich leków na receptę, zauważając, że „żadna pojedyncza firma nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać tak ogromnych i skomplikowanych wyzwań politycznych”.

Jørgensen twierdził jednak, że obniżenie cen może mieć konsekwencje, mówiąc, że może to prowadzić do zmniejszenia ochrony ubezpieczeniowej. 

W swoim pisemnym zeznaniu Jørgensen powiedział, że insulina Levemir firmy Novo Nordisk była wcześniej dostępna dla 90% pacjentów w USA za pośrednictwem receptariuszy. Jednak ubezpieczyciele zaczęli rezygnować z refundacji insuliny po tym, jak Novo Nordisk obniżył jej cenę katalogową, co doprowadziło do tego, że tylko 36% pacjentów miało do niej dostęp. To ostatecznie skłoniło firmę do zaprzestania produkcji insuliny, powiedział Jørgensen w swoim pisemnym zeznaniu.

Sanders i inni prawodawcy a także eksperci ds. zdrowia i ubezpieczyciele ostrzegają, że nienasycony popyt na leki Novo Nordisk i podobne metody leczenia cukrzycy mogą potencjalnie doprowadzić do bankructwa amerykański system opieki zdrowotnej, chyba że ceny spadną.

Przesłuchanie odbywało się w momencie, gdy administracja Bidena i prawodawcy po obu stronach nawy próbują ograniczyć koszty opieki zdrowotnej w USA, częściowo poprzez wywieranie presji na przemysł farmaceutyczny i pośredników w łańcuchu dostaw leków. Średnio Amerykanie płacą dwa do trzech razy więcej niż pacjenci w innych krajach rozwiniętych za leki na receptę.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: