ArcelorMittal ponownie uruchomi wielki piec. Emilewicz: to efekt działań Polski ws. poprawy konkurencyjności

Decyzja ArcelorMittal o ponownym uruchomieniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie jest m.in. efektem działań Polski ws. poprawy konkurencyjności przemysłu stalowego, np. wprowadzenia rekompensat dla branż energochłonnych - uważa minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

ArcelorMittal Poland podjął decyzję o ponownym uruchomieniu części surowcowej krakowskiej huty, czyli wielkiego pieca i stalowni, która została tymczasowo zatrzymana pod koniec listopada 2019 r. Według zapowiedzi spółki powinno to nastąpić w połowie marca br.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ArcelorMittal uruchomi wielki piec

Jak wyjaśnił w poniedziałkowym komunikacie dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Marc De Pauw, decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów (półproduktów) do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe.

"Ogłoszona dzisiaj decyzja to w dużej mierze efekt działań Polski na rzecz poprawy konkurencyjności przemysłu stalowego podejmowanych w kraju, m.in. wprowadzenia rekompensat dla branż energochłonnych, jak i na arenie UE, gdzie Polska aktywnie uczestniczyła w pracach nad wprowadzeniem środków ochronnych na wyroby stalowe po wprowadzeniu ceł na stal przez USA" 

podkreśliła w poniedziałkowym komentarzu szefowa resortu rozwoju.

Według Emilewicz ważną rolę odegrały też bezpośrednie rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z właścicielem koncernu, w "tym ostatnio w Davos, podczas których skutecznie przekonywał, że Polska aktywnie wspiera przemysł stalowy w Polsce i Europie".

Minister zwróciła też uwagę na "zaangażowanie ArcelorMittal w proces rewitalizacji i przywrócenia terenów Nowej Huty dla nowego przemysłu".

"Bardzo cieszy nas decyzja ArcelorMittal o ponownym uruchomieniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie" - zaznaczyła Emilewicz. Przypominała, że "polski rząd od początku podjął rozmowy i aktywne działania, aby jak najszybciej przywrócić pracę wielkiego pieca".

Źródło

Skomentuj artykuł: