Branża meblarska wciąż w stagnacji

Firmy z branży meblarskiej od roku znajdują się w poważnej recesji. Wysokie koszty energii i zadłużenie firm przyczyniły się do znacznego ograniczenia działalności – branża kurczy się od przeszło półtora roku. Podobną tendencję obserwujemy także u innych producentów wyrobów z drewna – słaby popyt stanowi barierę w rozwoju – napisał Miesięcznik Makroekonomiczny PIE 10/2023. 

Według Miesięcznika spadek popytu oraz wysokie ceny energii przyczyniły się do wzrostu zadłużenia firm w branży meblarskiej. Krajowy Rejestr Długów wskazuje, że dług firm z sektora wynosi obecnie około 111 mln zł, co oznacza wzrost o 21 mln zł w porównaniu do roku ubiegłego. Od października 2022 r. liczba dłużników wzrosła o 6,6 proc. Ponadto dane GUS potwierdzają słabnącą aktywność w produkcji mebli – ich wytwarzanie przez pierwsze 9 miesięcy spadło o 12 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. 

Ponadto producenci wyrobów z drewna także ponoszą straty. Liczba wyprodukowanych wyrobów z drewna spadła o 22,7 proc. w pierwszych trzech kwartałach w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. Jednocześnie produkcja mebli drewnianych spadła o 19 proc. Koniunktura w sektorze jest bezpośrednio związana z branżą meblarską. 

Wiadomo już także, iż słaba koniunktura utrzyma się w najbliższym roku. To bezpośredni efekt cykli na rynku nieruchomości. GUS wskazuje, że we wrześniu liczba oddawanych mieszkań spadła o 24,7 proc. w porównaniu do 2022 r., co bezpośrednio wpłynie na znacznie mniejszą sprzedaż mebli w przyszłym roku. Jednocześnie BIK informuje, że liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 232 proc., co przełoży się na poprawę aktywności w końcu 2024 r. 

Jednocześnie spowolnienie w strefie euro słabo wpływa na zamówienia eksportowe polskich firm. Dane GUS wskazują, że branża meblarska odpowiada za 7 proc. wartości polskiego eksportu. Dane Eurostatu pokazują z kolei, że w ostatnich latach eksport mebli osiągnął wartość 1,4 mld euro. Mimo spowolnienia, wartość eksportu do krajów UE wzrosła o 1,8 proc. Słabe wyniki związane były z handlem poza UE, który spadł o 9,1 proc. w pierwszych siedmiu miesiącach br. Ostatecznie łączny eksport mebli zmalał o 0,3 proc. r/r. Według ekspertów Miesięcznika spowolnienie gospodarcze wpływa na spadek cen w przemyśle – firmy obniżają ceny, aby dostosować się do mniejszego zainteresowania ich produktami. Jednak spadek cen częściowo wynika z tzw. efektu wysokiej bazy. Eurostat wskazuje, że ceny produkcji drewna wzrosły w 2022 r. o 26 proc. r/r. Teraz ceny wracają do niższych poziomów, co jest po części reakcją na wcześniejszy wzrost.

Skomentuj artykuł: