Japońska żywność znów w Europie

Unia Europejska, Norwegia i Islandia zniosły ograniczenia importowe nałożone na produkty spożywcze z niektórych regionów Japonii po katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie z 2011 r. - poinformowała agencja Kyodo.

Decyzję ogłoszono na podstawie wyników badań przedstawionych 13 lipca podczas szczytu UE-Japonia w Brukseli. Zniesienie ograniczeń przez Brukselę poprzedziła też ocena Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wydana na początku lipca. Organizacja stwierdziła, że japoński plan uwolnienia do morza uzdatnionej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima jest zgodny z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i będzie miał znikomy wpływ radiologiczny na ludzi i środowisko.

W oświadczeniu wydanym 13 lipca UE zobowiązała władze w Tokio do dalszego monitorowania produktów spożywczych pod kątem radioaktywności, ze szczególnym uwzględnieniem ryb i wodorostów w pobliżu miejsca uwolnienia skażonej wody, a także do publikowania wyników badań.

Agencja Kyodo przypomniała, że Stany Zjednoczone, Izrael i Singapur zniosły w 2021 r. wszystkie ograniczenia importu japońskich produktów spożywczych nałożone po katastrofie w Fukushimie, a Wielka Brytania i Indonezja zrobiły to w 2022 r. Ograniczenia utrzymywane są jeszcze w dziewięciu państwach; w najbliższym czasie ma je znieść Szwajcaria.

11 marca 2011 r. Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 9 w skali Richtera. Wstrząsy wywołały gigantyczną falę tsunami, a w elektrowni atomowej Fukushima I spowodowały najpoważniejszy wypadek nuklearny od czasów katastrofy w Czarnobylu. Według różnych danych w trzęsieniu ziemi i tsunami zginęło lub zaginęło od 18 do 21 tys. osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: