Posłowie PiS skierowali do Sejmu projekt uchwały "w sprawie obrony polskich rolników", w którym domagają się od rządu wprowadzenia natychmiast jednostronnego bezterminowego embarga na towary rolno-spożywcze z Ukrainy, a także wynegocjowanie w Brukseli "skutecznych systemowych mechanizmów celnych chroniących polskich rolników i przetwórców".
W Polsce trwają protesty rolników, które w miniony wtorek, 20 lutego, przybrały na sile. Rolnicy domagają się zmian w tzw. "Zielonym Ładzie" oraz wstrzymania wwozu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy na rynek Polski. Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ, zwrócił uwagę w Polskim Radiu, że dotychczasowe rozmowy z rządem przebiegały bez konkretów w kwestii rolniczych postulatów. Na 27 lutego rolnicy zapowiedzieli gwiaździsty marsz na Warszawę i upatrują w nim szansę na uzyskanie konstruktywnych ustaleń ze strony rządu Donalda Tuska.
Prawo i Sprawiedliwość skierowało do Sejmu projekt uchwały w sprawie "obrony polskich rolników". Posłowie PiS zwracają uwagę na sytuację zagrożenia dla jednolitości wewnętrznego rynku unijnego i argumentują, że "wobec braku skutecznych działań Komisji Europejskiej w tym zakresie, każde państwo ma prawo podjąć decyzję o czasowym zakazie przywozu produktów rolnych".
Podkreślono rolę pomocy Polski dla Ukrainy, przy czym zaznaczono, że "nie może ona godzić w interesy polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego".
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego wprowadzenia jednostronnie bezterminowego zakazu przywozu do Polski z Ukrainy produktów rolno-spożywczych. Wobec dalszej destabilizacji na rynkach rolnych i protestów polskich rolników Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do wynegocjowania z Komisją Europejską - po wprowadzeniu jednostronnie przez Rząd RP pełnego embarga na produkty rolne z Ukrainy - skutecznych systemowych mechanizmów celnych chroniących polskich rolników i przetwórców. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do rządu Rzeczypospolitej Polskiej, aby embargiem objąć produkty rolne pochodzące lub przywożone z terytorium Ukrainy, także gdy są one przywożone do Polski z innych państw Unii Europejskiej"
Projekt trafił do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.