- Polski rząd godzi się na umowę UE-Mercosur. Minister Szłapka [Adam, rzecznik rządu, były minister ds. UE] sygnuje porozumienie polsko-francuskie, zgodę maskuje listkiem figowym w postaci uzupełnienia umowy klauzula zabezpieczającą - napisał w mediach społecznościowych Jacek Saryusz-Wolski.
Na forum UE trwają prace nad kształtem umowy handlowej UE-Mercosur. W grudniu 2024 r. Komisja Europejska ogłosiła zakończenie trwających blisko 25 lat rozmów z krajami południowoamerykańskimi na temat treści umowy. Polityczne porozumienie z KE zawarły: Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Po przeglądzie prawnym i przetłumaczeniu na języki narodowe KE skieruje do krajów członkowskich propozycję ratyfikowania umowy. Nastąpić to ma w połowie roku.
W krajach UE z silnym sektorem rolniczym ewentualne wejście w życie umowy budzi obawy związane z otwarciem rynku UE na import dużych ilości taniej południowoamerykańskiej żywności. Wśród państw zgłaszających obawy przed zalaniem europejskich rynków południowoamerykańską żywnością jest m.in. Polska, a np. Francja - dla której rolnictwo również jest ważną częścią gospodarki - podkreślała konieczność takiego skonstruowania umowy, aby chroniła ona europejskich producentów żywności.
Kilka dni temu, Czesław Siekierski, minister rolnictwa, zwrócił uwagę, że do końca polskiej prezydencji KE nie przedstawiła skonsolidowanego projektu umowy z państwami Mercosur, ani formalnego wniosku o jej podpisanie.
"Polska współpracuje z Francją i innymi państwami o podobnym stanowisku w odniesieniu do wyników negocjacji w obszarze rolnictwa"
- zadeklarował. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o ustanowienie instrumentu ochronnego dla europejskiego rynku przed napływem towarów z krajów Mercosur.
Co zadeklarował Adam Szłapka?
Choć rząd deklarował twardy sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur, to cieniem na to pada deklaracja zawarta między Polską a Francją, którą w mediach społecznościowych przedstawił były europoseł, Jacek Saryusz-Wolski.
- Polski rząd godzi się na umowę UE-Mercosur. Minister Szłapka [Adam, rzecznik rządu, były minister ds. UE] sygnuje porozumienie polsko-francuskie, zgodę maskuje listkiem figowym w postaci uzupełnienia umowy klauzula zabezpieczającą
‼️‼️‼️‼️‼️Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR
Min. Szłapka sygnuje porozumienie polsko-francuskie, zgodę maskuje listkiem figowym w postaci uzupelnienia umowy klauzulą zabezpieczającą.
⬇️ https://t.co/dZRT0bHwCs— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) July 9, 2025
- napisał Saryusz-Wolski.
Komunikat dotyczący porozumienia zawartego 7 lipca 2025 r. pojawił się na stronach francuskiej dyplomacji. Czytamy tam na wstępnie o tym, że "Francja i Polska domagają się uzupełnienia umowy UE-Mercosur".
"Francja i Polska są zgodne co do potrzeby znalezienia lepszej równowagi w ramach umowy z Mercosur między promowaniem wolnego handlu, do którego zobowiązała się UE, a ochroną strategicznych interesów Europy, w tym bezpieczeństwa żywnościowego. (…) Polska i Francja uważają jednak, że w obecnym brzmieniu umowa ta nie spełnia niezbędnych warunków, aby chronić europejskich rolników przed ryzykiem zakłóceń rynku i trwale gwarantować suwerenność żywnościowa kontynentu" - czytamy w komunikacie.
Receptą na to ma być "uwzględnienie specjalnej klauzuli ochronnej dotyczącej produktów wrażliwych w rolnictwie, aby umożliwić szybką i skuteczną reakcję (…) w przypadku zagrożenia zakłócenia rynku lud udowodnionej szkody dla naszych sektorów na poziomie jednego lub większej liczby państw członkowskich".
"Partnerzy są przekonani, że europejska solidarność będzie miała kluczowe znaczenie dla osiągnięcia porozumienia korzystnego dla wszystkich stron" - brzmi komunikat.
KE przyspiesza?
Saryusz-Wolski wskazał także na wypowiedź rzecznika KE ds. handlu, Olofa Gilla, który zapowiedział, że Komisja przedstawi Radzie Europejskiej w najbliższych dniach propozycję umowy UE-Mercosur. Wskazuje to na przyspieszenie prac nad umową.
Na przedstawienie umowy z MERCOSUR naciska szereg Państw Członkowskich, zwłaszcza Niemcy i Hiszpania oraz lobby latyno-amerykańskie w Parlamencie Europejskim - zaznacza były europoseł.
‼️‼️‼️UMOWA UE-MERCOSUR CORAZ BLIŻEJ FINALIZACJI ‼️‼️‼️
“W środę 9 lipca rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu, Olof Gill, potwierdził zamiar przedstawienia przez Komisję Radzie w najbliższych dniach propozycji podpisania i zawarcia umowy handlowej UE-MERCOSUR.
Komisja… https://t.co/cahSzRzhhS— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) July 10, 2025