Bezpieczeństwo na drogach w okresie Wszystkich Świętych

Okres Wszystkich Świętych to czas, kiedy polskie drogi stają się miejscem zwiększonego ruchu i intensywności podróży. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur wspólnie zaapelowali do uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w ciągu najbliższych dni.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale również oznaka troski o życie i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby najbliższych, często na oddalonych od miejsca zamieszkania cmentarzach. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Pamiętajmy, że każda podróż może być bezpieczna, jeśli tylko wszyscy kierowcy i piesi zachowają odpowiednią ostrożność i szacunek dla siebie nawzajem

powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber

W ostatnich dniach października i  1 listopada inspektorzy ITD będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących, prowadząc kontrole przede wszystkim na głównych szlakach komunikacyjnych, drogach szybkiego ruchu i autostradach, ale również w pobliżu dużych nekropolii. Kontrole te obejmą zarówno stan techniczny pojazdów, jak i stan trzeźwości i czas pracy kierowców. Funkcjonariusze CANARD będą natomiast zwracać uwagę na prędkość pojazdów i patrolować drogi w nowoczesnych, nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami. W nadzorze nad ruchem drogowym pomoże również system fotoradarowy.

Ograniczenia w ruchu

W okresie Wszystkich Świętych, we wtorek 31 października (w godz. 18.00 - 22.00) oraz w środę 1 listopada (godz. 8.00 - 22.00) będą obowiązywały zakazy ruchu dla określonych pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton. Z zakazów tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Są to także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych. Zakazy ruchu nie obowiązują również autobusów.

Źródło

Skomentuj artykuł: