Kontrola taksówek w pomorskim. Zatrzymano dwóch kierowców i odnaleziono osobę poszukiwaną

Pomorscy policjanci przeprowadzili w nocy z piątku na sobotę kontrolę kierowców taksówek. Zatrzymali dwie osoby - jedna miała przy sobie narkotyki i fałszywe prawo jazdy, druga była pod wpływem alkoholu. W trakcie działań odnaleźli osobę poszukiwaną.

W nocy z piątku na sobotę, pomorscy policjanci przeprowadzili kontrolę 200 taksówek. Działania były prowadzone na głównych arteriach miast oraz w rejonie klubów i dyskotek.

"W nocy policjanci przez kilka godzin prowadzili działania prewencyjne. Szczególną uwagę zwracali na kierowców którzy wykonywali odpłatny przewóz osób na aplikację" - przekazała rzeczniczka pomorskiej policji kom. Karina Kamińska.

Wyjaśniła, że policjanci zweryfikowali 193 kierowców, dwóch z nich zostało zatrzymanych. "Obywatel Azerbejdżanu miał przy sobie środki odurzające i posłużył się fałszywym prawem jazdy. Policjanci sprawdzą także, czy kierował pod wpływem haszyszu" - relacjonowała Kamińska.

Dodała, że drugi z zatrzymanych to 38-letni mieszkaniec Gdyni, który kierował pod wpływem alkoholu.

W trakcie działań policjanci sprawdzili 143 pojazdy pod kątem przewożonego bagażu. Ponadto ujawnili i zareagowali na 30 wykroczeń, które polegały m.in. na niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej, brak odpowiedniego wyposażenia pojazdu, nieprzestrzeganie zakazów np. zatrzymywania się.

"Policjanci sporządzili również wnioski do sądu, a za zły stan techniczny pojazdów zatrzymywali dowody rejestracyjne" - dodała rzeczniczka pomorskiej policji.

Zaznaczyła, że funkcjonariusze ujawnili również podczas kontroli osobę zaginioną.

Kom. Kamińska podkreśliła, że każdy z kierowców weryfikowany był w policyjnych bazach danych, co pozwalało na identyfikację osób poszukiwanych, nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju czy takich, którzy wsiedli za kierownicę auta, pomimo ewidentnych przeciwwskazań, takich jak posiadanie aktywnego zakazu prowadzenia pojazdu czy braku uprawnień.

Ponadto funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierujących, legalność okazywanych dokumentów i pobytu obcokrajowców na terenie RP. Funkcjonariusze drobiazgowo kontrolowali także posiadanie stosowanych licencji na przewóz osób.

Akcje zorganizowali policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, wspierali ich m.in. policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, ruch drogowego i Straż Graniczna.

Osobom korzystającym z usług taksówek "na aplikację" policja zaleca: jeśli to możliwe, najlepiej podróżować w grupie; sprawdzać zgodności swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – najlepiej zrezygnować z przejazdu; pozostawać w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu; udostępniać bliskiej osobie trasę swojego przejazdu.

"Dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą +hasła bezpieczeństwa+ w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli ktoś poczuje, że jest zagrożony najlepiej zadzwonić lub napisać wiadomość sms, używając tego hasła" - tłumaczyła policjantka. 

Źródło

Skomentuj artykuł: