Rumunia kupi polskie pociągi! PESA z ważnym kontraktem

Pesa Bydgoszcz we wtorek w Bukareszcie zawarła umowę na dostawę dla Kolei Rumuńskich 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych klasy Inter-Regio z opcją na dodatkowe dziewięć pociągów - poinformował dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Maciej Grześkowiak.

To finał jednego z dwu toczących się od początku roku długotrwałych postępowań przetargowych na zakup pojazdów elektrycznych dla Kolei Rumuńskich, w których swoje oferty złożyła Pesa. Przetargi prowadziła rumuńska Agencja Reformy Kolei. Podpisany kontakt będzie finansowany z rumuńskiego funduszu Krajowego Planu Odbudowy.

"Rumunia ma jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o odnowienie taboru kolejowego. Pojazdy Pesa to będą pierwsze od ponad 20 lat nowoczesne składy dla Kolei Rumuńskich. Co dla nas równie ważne – to ostatnie umowy jakie mamy do podpisania w ramach pakietu kolejowego Krajowego Planu Odbudowy, środki na wszystkie zadania są już zakontraktowane" - powiedział, cytowany w komunikacie, rumuński minister transportu i infrastruktury Sorin-Mihai Grindeanu, który był obecny przy podpisaniu kontraktu.

Prezes Agencji Reformy Kolei Stefan Adrian Roseanu podkreślił, że zakup nowoczesnego taboru z wykorzystaniem środków z Krajowego Programu Odbudowy to kolejny, ważny krok na drodze do modernizacji kolejowego transportu pasażerskiego. Dodał, że "agencja pracuje nad pozyskaniem dodatkowych źródeł finansowania kolejnych inwestycji w ten bezpieczny i ekologiczny środek transportu".

"Pojazdy, które dostarczymy Kolejom Rumuńskim będą rozwinięciem zbierających dobre opinie w Czechach, elektrycznych zespołów trakcyjnych z rodziny Pesa 654/655, produkowanych dla prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet. To dla nas kolejny, ważny krok w budowaniu pozycji spółki jako dostawcy nowoczesnych, komfortowych pojazdów klasy Intercity. Chcemy je, także w wersji HS, dostarczać przewoźnikom, którzy będą obsługiwać połączenia w ramach Via Baltica i dalej na południe Europy, w całym rejonie Trójmorza" – powiedział, cytowany w informacji, prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

Pojazdy Inter-Regio, które Pesa wyprodukuje dla Kolei Rumuńskich to 3-członowe elektryczne zespoły trakcyjne zbudowane na osobnych wózkach, rozwijające prędkość do 160 km/h, z 192 miejscami siedzącymi w 1 i 2 klasie, umożliwiające bezbarierową obsługę peronów 550 mm, zasilane z sieci trakcyjnej AC 25kV i wyposażone w rumuński system bezpieczeństwa PZB 90.

W ramach umowy Pesa będzie również przez 15 lat świadczyć dla ARF usługi utrzymania pojazdów i w tym celu Pesa wraz z państwowymi Kolejami CFR Calatori utworzy lokalne centra serwisowe. W tej sprawie Pesa podpisała już z państwowymi spółkami CFR Calatori i CFR SA wstępne porozumienia.

Do tej pory Pesa dostarczała w latach 2012–2023 na rynek rumuński tramwaje. Łącznie jeździ ich już 37, w miastach Kluż, Jassy i Krajowa. Obecnie bydgoska spółka produkuje tramwaje dla Tallina i pojazdy dla CD i Regio Jet w Czechach oraz kolei w Ghanie, a eksport to w ostatnich latach eksport ponad połowa produkcji Pesy.

Źródło

Skomentuj artykuł: