Gowin: Spadek PKB o 2,8 proc to naprawdę świetny wynik na tle innych krajów Europy

Mimo tak skrajnie trudnych okoliczności, mimo zamrożenia części gospodarki i powracających lockdownów - nasze PKB spadło jedynie o 2,8 proc. To naprawdę świetny wynik na tle innych krajów Europy. W Niemczech szacuje się spadek o 5 proc., a w całej Unii Europejskiej PKB spadło o 7,5 proc. - skomentował wicepremier Jarosław Gowin szef resortu rozwoju, pracy i technologii.

Jego zdaniem te wyniki pozwalają nam z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. - Wszystkie rodzime i zagraniczne instytucje finansowe prognozują, że nasze PKB w 2021 roku już wzrośnie - nawet do 4 proc. Uratowaliśmy miliony miejsc pracy. Na pomoc przedsiębiorcom przeznaczyliśmy już blisko 176 miliardów złotych. Pod tym względem Polska jednym z europejskich liderów. Środki pomocowe dla branż dotkniętych pandemią stanowią ponad 9 proc. naszego PKB, co jest trzecim najlepszym wynikiem wśród krajów Unii. Ustępujemy jedynie Danii i Austrii - dodał Gowin.

Bardzo się także cieszę, że przyjęto rekomendacje mojego ministerstwa i od 1 lutego odmrozimy galerie i centra handlowe. Dziękuję przedstawicielom branży za współpracę, za cierpliwość i za poważne traktowanie obostrzeń sanitarnych. To również jest nasz wspólny sukces. Krok po kroku wraz ze zwiększaniem się liczby zaszczepionych doprowadzimy od odmrożenia kolejnych branż

stwierdził wicepremier.
Źródło

Skomentuj artykuł: