Grzegorz Puda: Toczą się intensywne prace nad Krajowym Planem Odbudowy

Duże projekty finansowane ze środków publicznych sposobem na odrabiania strat i podtrzymywanie koniunktury gospodarczej. Czy to właściwy kierunek w przezwyciężeniu skutków kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Inwestycje Publiczne” podczas ostatniego dnia ostatniej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W dyskusji wziął udział m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. 

- Zakłócenie aktywności gospodarczej oraz łańcuchów dostaw w państwach członkowskich Unii Europejskiej spowoduje, zgodnie z lipcową prognozą Komisji Europejskiej, spadek PKB UE o 8,3 proc. w 2020 r. Polska dzięki szybkiemu podjęciu przez rząd efektywnych działań antykryzysowych odnotuje mniejszy spadek PKB - ocenił minister Grzegorz Puda, dodając, że ważny jest szybki powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

Według przygotowanych przez Ministerstwo Finansów założeń do przyszłorocznego budżetu, zamierzamy osiągnąć w 2021roku wzrost PKB na poziomie 4 proc.

Minister Puda przypomniał o sukcesie negocjacyjnym premiera Mateusza Morawieckiego na ostatnim szczycie Rady Europejskiej.
 

- Polski rząd wywalczył znaczące środki z polityki spójności oraz wspólnej polityki rolnej i zapewnił dostęp do środków na sprawiedliwą transformację klimatyczną. Będziemy mogli skorzystać z około 139 mld euro w formie dotacji oraz około 34 mld euro w pożyczkach w ramach Wieloletnich Ram Finansowych i Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy. To pieniądze, które pozwolą odbudować i umocnić polską gospodarkę po pandemii koronawirusa 

zaznaczył wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Najważniejszym instrumentem pakietu działań w ramach Next Generation EU jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, którego Polska będzie największym beneficjentem. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowywane są dokumenty programowe stanowiące podstawę do wydatkowania unijnych środków budżetowych.

- Toczą się intensywne prace nad Krajowym Planem Odbudowy, który jest warunkiem uzyskania wsparcia z Europejskiego Instrumentu Odbudowy. Dotychczas otrzymaliśmy z poszczególnych ministerstw propozycję około 2000 projektów z obszarów energetyki, transportu, cyfryzacji czy ochrony środowiska. Spodziewamy się, że podobną liczbę inwestycji przedstawią także marszałkowie województw. Równolegle opracowujemy Umowę Partnerstwa służącą zagospodarowaniu środków dla realizacji polityki spójności na przyszłą perspektywę finansową 

powiedział minister Puda.

Skomentuj artykuł: