Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 5.381,65 zł, co oznacza wzrost o 3,8 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 2,3 proc. W sierpniu odnotowano także pogorszenie zarówno bieżących, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.
Wzrost wynagrodzenia w VII spowodowany był m.in wypłatami premii, nagród i odpraw emerytalnych.
"Spowodowane było to m.in. kontynuacją wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń, a także w części jednostek podwyżkami pensji oraz przywracaniem wysokości wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii" - napisał GUS.
GUS przedstawił dziś również dane pokazujące pogorszenie nastrojów konsumenckich.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -15,2 i był o 1,8 pkt proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.
GUS podaje, że spośród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyły się oceny przyszłej oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju.
Spadek wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Natomiast poprawiły się oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.
W odniesieniu do sierpnia 2019 r. obecna wartość BWUK jest niższa o 23,4 pkt proc.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 2,9 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -16,5.
Na spadek wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składniki.
GUS podaje, że największy spadek odnotowano dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju.
W sierpniu WWUK osiągnął wartość o 20,4 pkt proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2019 r.