Hiszpański rząd wzywa banki na pomoc

Rząd Hiszpanii wezwał banki działające w tym kraju do uczestnictwa w zapowiedzianym 24 lutego przez premiera Pedra Sancheza programie pomocowym dla przedsiębiorstw. Apel zbiegł się z luzowaniem restrykcji przeciwepidemicznych w kilku regionach kraju.

W poniedziałkowej rozmowie z radiem RNE szefowa resortu gospodarki Nadia Calvino wyjaśniła, że opiewający na 11 mld euro plan rządu wymaga zaangażowania ze strony wspólnot autonomicznych kraju oraz banków.

“Potrzebujemy wsparcia banków szczególnie w kwestii spłaty długów przez małe podmioty gospodarcze”

wyjaśniła Calvino, dodając, że jednym z priorytetów jest też dążenie do obniżania kosztów działalności spółek.

Minister gospodarki i transformacji cyfrowej Hiszpanii wskazała, że innym pilnym działaniem jest przywrócenie do aktywności zawodowej ponad 900 tys. osób pozostających w reżimie pracy tymczasowej, czyli poza swoimi firmami.

Tymczasem w poniedziałek wraz z luzowaniem restrykcji przeciwepidemicznych przez sześć hiszpańskich regionów kilka organizacji branżowych wezwało rząd Sancheza do likwidacji obostrzeń sanitarnych, w tym kontroli na granicy z Portugalią.

Największym regionem luzującym restrykcje jest Katalonia, gdzie od poniedziałku przywrócono pracę centrów handlowych oraz sklepów o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: