Huawei zwraca się w stronę technologii dla hodowców świń z powodu surowych sankcji dla swoich smartfonów. Oprócz technologii sztucznej inteligencji (AI) dla hodowców trzody chlewnej Huawei współpracuje również z przemysłem wydobywczym węgla.
Chiński gigant telekomunikacyjny dostał zakaz dostępu do kluczowych komponentów po tym, jak administracja prezydenta Trumpa określiła go jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Były prezydent USA, Donald Trump, twierdził, że Huawei może udostępniać dane klientów chińskiemu rządowi, czemu koncern wielokrotnie zaprzeczał.
W odpowiedzi na utrudnioną sprzedaż smartfonów Huawei szuka innych źródeł przychodów dla swojej technologii. W rezultacie największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego ograniczył się do tworzenia modeli 4G, ponieważ nie ma pozwolenia rządu USA na import komponentów do modeli 5G.
W ostatnim kwartale 2020 r. sprzedaż smartfonów Huawei spadła o 42% , ponieważ zmagał się on z ograniczoną podażą mikroczipów z powodu sankcji. Huawei został również zablokowany w rozwoju 5G w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, z powodu obaw o bezpieczeństwo narodowe.
Raporty sugerowały, że w tym roku chiński koncern ograniczy produkcję smartfonów nawet o 60%.
„Problem nie polega na tym, że mamy jakiekolwiek problemy z naszą jakością lub doświadczeniem produktów Huawei. Dla Huawei nie ma równych szans, ponieważ firma znajduje się pomiędzy napięciami geopolitycznymi”
Wygląda więc na to, że Huawei szuka innych źródeł przychodów - przechodząc na usługi przetwarzania w chmurze, inteligentne pojazdy oraz przenośne urządzenia. Ma nawet plany dotyczące inteligentnego samochodu.
Jednak koncern zwraca też uwagę na kilka bardziej tradycyjnych gałęzi przemysłu. Chiny mają największy na świecie przemysł hodowli świń. Nowoczesne technologie pomagają w modernizacji ferm trzody chlewnej dzięki wprowadzeniu sztucznej inteligencji do wykrywania chorób i śledzenia procesu hodowli.
Technologia rozpoznawania może identyfikować poszczególne świnie, podczas gdy inne technologie monitorują ich wagę, dietę i ćwiczenia.
Huawei opracowywał już technologię rozpoznawania twarzy i spotkał się w zeszłym miesiącu z krytyką systemu, który identyfikuje osoby ujgurskiego pochodzenia wśród przechodniów.
Inni chińscy giganci technologiczni, w tym JD.com i Alibaba, już współpracują z hodowcami świń w Chinach, aby wprowadzić nowe technologie.
„Hodowla trzody chlewnej to kolejny przykład tego, jak staramy się ożywić niektóre tradycyjne branże dzięki technologiom ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne), aby stworzyć większą wartość dla branż w erze 5G”
Na początku tego miesiąca założyciel i dyrektor generalny Huawei, Ren Zhengfei, ogłosił powstanie laboratorium innowacji górniczych w prowincji Shanxi w północnych Chinach. Chce opracować technologię dla kopalń, która doprowadzi do „mniejszej liczby pracowników, większego bezpieczeństwa i wyższej wydajności” oraz umożliwi górnikom „noszenie garniturów i krawatów” w pracy.
Oświadczył on także, że firma rozszerza się również na produkty konsumenckie, takie jak: telewizory, komputery i tablety. „Nadal możemy przetrwać nawet bez polegania na sprzedaży telefonów” - powiedział Ren, dodając, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone usunęły Huawei z czarnej listy, która zabrania firmom współpracy z chińską firmą technologiczną.