Ile zaoszczędzi przeciętna polska rodzina dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej?

Nadejście wiosny jest okazją do podsumowania sezonu zimowego. Zima była lekka, więc grzaliśmy też lekko. Jednak ceny mediów wzrosły. Ile nas to kosztowało?

Czym najtaniej ogrzać dom 2023? Według obliczeń ekspertów, w 2023 r. wciąż najtańszą metodą będą pompy ciepła, a najdroższą - piece elektryczne, piece na olej opałowy oraz na propan-butan (te ostatnie stosuje się często tam, gdzie nie ma gazociągu). Co ciekawe: na drugie miejsce - wśród najtańszych źródeł - awansowały wysokosprawne piece węglowe.

Z rządowych danych wynika, że pakiet rozwiązań wprowadzony przez rząd umożliwił wszystkim Polakom bezpiecznie przejść przez mijający okres grzewczy. 2000 zł rocznie – tyle zaoszczędzi przeciętna polska rodzina dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej. - Dzięki konkretnym działaniom w mniejszym stopniu odczuwamy skutki wojny i kryzysu energetycznego. Wprowadziliśmy tarcze ochronne oraz dodatki do zakupu opału, obniżyliśmy wysokie ceny energii i zapewniliśmy dostępność węgla - podkreśla premier Mateusz Morawiecki. - W 2022 r., kiedy zaczęliśmy wracać do normalności i odbudowywać nasze życia po pandemii COVID-19, Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna za naszą wschodnią granicą postawiła kolejne wyzwania przed Europą – nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, lecz również w zakresie gospodarki - dodaje. Szantaż energetyczny zastosowany przez Kreml miał podnieść ceny w Europie, utrudnić i uzależnić dostęp do najważniejszych surowców oraz osłabić Polskę i kraje europejskie. Putin chciał, aby zima pokazała słabość naszego kraju. – Putin wiedział, że bez surowców energetycznych łatwo jest doprowadzić do kompletnego chaosu – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - My jednak skutecznie obroniliśmy się przed tym szantażem i ochroniliśmy Polaków przed skutkami kryzysu, który wywołała i spotęgowała Rosja - dodał.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa - co nam to dało?


Rząd zahamował wzrost cen energii wprowadzając Rządową Tarczę Solidarnościową, która chroni ok. 10 mln gospodarstw domowych. Gwarantuje ona stałą cenę prądu dzięki, której przeciętna polska rodzina oszczędzi aż 2000 zł rocznie. – Dzisiaj mamy jedną z najtańszych energii elektrycznych w Europie dla gospodarstw domowych, jedną z najtańszych energii cieplnych, jedne z najtańszych cen paliw. Działamy natychmiast, jak tylko pojawia się problem – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - Nie zapomnieliśmy o instytucjach takich jak: szkoły, żłobki, instytucje kultury czy szpitale. Placówki skorzystały m.in. z zamrożonych cen za energię czy dodatków dla podmiotów wrażliwych. Zaoferowaliśmy też wsparcie przedsiębiorcom, którzy również skorzystali z obniżonych cen energii w ramach Rządowej Tarczy Solidarnościowej – to ograniczenie podwyżki rachunków nawet o 70 proc. Z rozwiązania skorzysta aż 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw.

Przykładowe oszczędności dla podmiotów dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej:
- Lokal gastronomiczny (o szacunkowym rocznym zużyciu prądu 56,4 MWh), dzięki wsparciu oszczędzi na rachunkach 18,6 tys. zł.
- Szkoła (o szacunkowym rocznym zużyciu prądu 200 MWh), dzięki wsparciu oszczędzi na rachunkach 66 tys. zł.
- Szpital (o szacunkowym rocznym zużyciu prądu 2000 MWh), dzięki wsparciu oszczędzi na rachunkach 660 tys. zł
 

Rządowa Tarcza Energetyczna i jej skutki


- W polskich domach w okresie zimowym było ciepło – zapewniliśmy to między innymi dzięki jednorazowym dodatkom, które rząd zaoferował Polakom w ramach Rządowej Tarczy Energetycznej - podkreśla premier.

Ta tarcza to:

- dodatki pieniężne na ogrzewanie domu
- ograniczenie wzrostu cen ciepła do maksymalnie 40%
- zamrożenie cen gazu.

– Kilka milionów polskich rodzin skorzystało z dodatków osłonowych, ze specjalnych dopłat. Korzystają cały czas z dopłat z polskiego budżetu po to, aby ta wysoka, ruska inflacja, z którą mamy do czynienia, chociaż trochę mniej bolała. Bo to jest nasz znak firmowy - kiedy dzieje się wokół nas bardzo źle, kiedy jeden kryzys goni drugi kryzys - my działamy. Nie udajemy, że wokół nas nie ma kryzysu – powiedział szef rządu.

Ustawa węglowa i skuteczna współpraca rządu i samorządu zapewniły odpowiednią ilość węgla dla wszystkich Polaków. Sprawna dystrybucja węgla szła w parze z obniżeniem jego ceny. Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł i maksymalna cena ustanowiona przez rząd, sprawiły, że faktyczny koszt tony węgla wynosił tej zimy jedynie około 1000 zł. – Chcę też podziękować samorządom. Proces dystrybucji węgla, różnych innych nośników energii odbywał się poprzez właściwą organizację całego procesu logistyki – powiedział premier.

Rząd zapewnił również bezpieczeństwo w zakresie dostaw gazu, dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i gazoportu w Świnoujściu. - Nasz kraj uniezależnił się od rosyjskich surowców – to zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreślił premier.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna to niższe ceny


Niższe ceny na co dzień Polacy odczuli również dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która hamuje inflację obniżając ceny produktów. W 2022 r., w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, rząd obniżył podatek VAT na wiele produktów i paliw. Dzięki temu, można kupować m.in. produkty po niższej cenie, niż bez interwencji rządu. – Postanowiliśmy działać natychmiast: obniżyliśmy VAT na ciepło, na energię elektryczną, na gaz, na paliwo, ale nie tylko - obniżyliśmy również VAT do zera na żywność, na podstawowe produkty żywnościowe. Również obniżyliśmy VAT na nawozy po to, żeby właśnie chleb kosztował jak najmniej, mimo że jest droższy – podsumował premier Mateusz Morawiecki. - Przedłużyliśmy w Polsce stawkę 0% VAT na produkty spożywcze (np. mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce) do połowy 2023 r. Dotychczas, dzięki temu rozwiązaniu, w portfelach Polaków zostało ponad 7,6 mld złotych.

Szczegóły wprowadzonych przez rząd rozwiązań znajdziesz na stronie Chronimy Rodziny: https://www.gov.pl/web/chronimyrodziny.

Źródło

Skomentuj artykuł: