Notowania giełdowe w Europie poszły w dół

Notowania giełdowe w Europie poszły w dół. W USA indeksy także spadają. Na rynki powróciła niepewność co do dalszego rozwoju pandemii koronawirusa. Dolar osłabia się, ceny ropy idą w dół, a obligacje rynków bazowych umacniają się.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 4,18 proc., niemiecki DAX zniżkował o 3,68 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 4,23 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 5,25 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zniżkuje o 3,26 proc. - spadają wszystkie główne sektory. Wcześniej europejskie indeksy zanotowały najwyższe trzydniowe wzrosty w historii.

Inwestorzy obawiają się, że działania podejmowane przez rządy i banki centralne będą niewystarczające wobec negatywnych skutków gospodarczych pandemii koronawirusa.

"Nie wiemy, jak długo zajmie powstrzymanie pandemii koronawirusa, dlatego inwestorzy pozostają ostrożni, jeśli chodzi o powrót do ryzykownych aktywów" - powiedziała Esty Dwek, dyrektorka ds. globalnego rynku i strategii w Nataxis Investment Managers.

W dół poszedł sektor dóbr wyższego rzędu - Carnival stracił 20,5 proc., a Hugo Boss 10 proc.

Spadł również sektor bankowy - Barclays zniżkował o 10 proc., ING i Societe Generale spadły o ponad 8 proc., Erste Group zniżkował o 7 proc., a Bank of Ireland o 6,5 proc.

Straciły też spółki branży energii: akcje BP poszły w dół o 9 proc., a Shell o 7,5 proc.

Większość głównych indeksów warszawskiej giełdy w piątek poszła w dół, za wyjątkiem sWIG80.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada o 2,46 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 2,8 proc., a Nasdaq idzie w górę 2,5 proc.

Akcje Live Nation idą w górę o 2 proc., a Carnival spadają o 18 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 64,2 pkt.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 3,88 proc., a w Chinach SCI poszedł w górę o 0,26 proc.

WIG20 stracił 1,1 proc. do 1.475,90 pkt., WIG zniżkował 0,8 proc. do 40.886,90 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 11 pb do 0,74 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 11 pb do 1,33 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 47 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie: 75 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 11 pb do: -0,47 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wzrosła o 3 pb do 1,83 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,51 proc. wobec koszyka walut do 98m83 pkt. Dolar jest na drodze do zanotowania największego tygodniowego spadku od ponad dekady.

Eurodolar idzie w górę o 0,47 proc. do 1,108.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 1,3 proc. do 108,1.

Kurs funta zwyżkuje o 2,08 proc. wobec dolara do 1,24.

Kurs USD/PLN wyniósł 4,1251, a EUR/PLN 4,5489.

SUROWCE

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 4,6 proc. do 21,57 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 6,6 proc. do 24,6 USD/b.

Srebro spada o 0,7 proc. do 14,57 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 0,2 proc. do 1.657,3 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Bank Kanady obniżył referencyjną stopę procentową o 50 pb do 0,25 proc. - poinformowano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w piątek.

Bank Kanady poinformował również o rozpoczęciu skupu obligacji rządowych o wartości 5 mld dolarów kanadyjskich tygodniowo oraz o uruchomieniu skupu papierów komercyjnych.

Bank centralny Indii (RBI) obniżył główną stopę procentową o 75 pb do 4,4 proc. RBI obniżył też stopę rezerw obowiązkowych o 100 pb do 3 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w marcu wyniósł 89,1 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. To najwyższy spadek od października 2008 r. Wstępnie szacowano 95,9 pkt., wobec 99,8 pkt. miesiąc wcześniej.

Deflator PCE w USA w lutym wyniósł 1,8 proc. rdr, wobec 1,8 proc. rdr miesiąc wcześniej, po rewizji z 1,7 proc. i konsensusu na poziomie 1,7 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wydatki amerykańskich konsumentów w lutym poszły w górę o 0,2 proc. mdm po wzroście o 0,2 proc. mdm miesiąc wcześniej - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Dochody Amerykanów w II wzrosły o 0,6 proc. wobec +0,6 proc. miesiąc wcześniej.

Prezes Fed z Dallas Robert Kaplan powiedział w piątek w wywiadzie dla Bloomberg TV, że stopa bezrobocia w USA może osiągnąć szczyt na poziomie od 10 do 15 proc., po czym powinna spaść do 7-8 proc. pod koniec roku.

Prezes Fedu z Atlanty Raphael Bostic powiedział w piątek w wywiadzie dla Bloomberg TV, że gospodarka USA skurczy się w II kw., ale powinna zanotować solidne odbicie w III kw. Dodał, że Fed monitoruje stale sytuację na rynku nieruchomości.

Nadzór bankowy USA pozwoli bankom zmniejszyć wymagania dotyczące „bieżącej oczekiwanej straty kredytowej” (CECL), czyli standardu rachunkowości przy ustalaniu wysokości kapitału, który banki muszą utrzymać – podał Fed w piątek w komunikacie.

We Francji nastroje konsumentów są dużo lepsze niż oceniano - wskaźnik nastrojów wyniósł w marcu 2020 r. 103 pkt., wobec 104 pkt. w lutym - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się pogorszenia sentymentu i wskaźnika na poziomie 91 pkt.

POLITYKA

Koronawirus zabił dotąd ponad 24 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 542 tys.

W Hiszpanii liczba osób zarażonych wynosi już ponad 64 tys. wobec 56,2 tys. dzień wcześniej. Liczba zgonów wzrosła do 4.858 z 4.089 dzień wcześniej.

Od czwartku w USA jest najwięcej wykrytych przypadków Covid-19 na świecie, bo ponad 83 tys. Stany Zjednoczone wyprzedziły pod tym względem Chiny, gdzie epidemia pojawiła się już w grudniu ub.r.

Brytyjski premier Boris Johnson potwierdził w piątek, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i poddaje się izolacji, ale zapewnił, że nadal będzie kierował rządem i walką z epidemią. Zakażenie koronawirusem potwierdzono również u ministra zdrowia Wielkiej Brytanii Matta Hancocka.

Chińska telewizja państwowa podała, że w środę chińskie Politbiuro zdecydowało, że Chiny „odpowiednio” zwiększą deficyt fiskalny, wyemitują specjalne obligacje państwowe i pozwolą samorządom sprzedawać więcej obligacji infrastrukturalnych w ramach pakietu stymulacyjnego dla łagodzenia skutków pandemii koronawirusa.

Ministrowie finansów państw strefy euro mają w ciągu dwóch tygodni przygotować kolejne propozycje, które będą odpowiedzią na kryzys wywołany przez koronawirusa - poinformował po czwartkowym szczycie UE szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Prezydent USA Donald Trump i przywódca ChRL Xi Jinping odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną, podczas której „bardzo szczegółowo przedyskutowali” sprawę pandemii koronawirusa – napisał Trump na Twitterze. O rozmowie informują też chińskie media państwowe.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

o 14.00 w Niemczech - inflacja HICP za III - I odczyt;

O 16.00 w USA - liczba umów na sprzedaż domów w USA w II.

Źródło

Skomentuj artykuł: