Jak co roku, około 40 tys. polskich studentów zaczęło właśnie studiowanie informatyki. Większość z nich nie zostanie po prostu informatykami. Jak wynika z obserwacji ekspertów Holisticon, czas ogromnego zapotrzebowania w firmach na kogokolwiek, kto potrafi kodować już minął. Potrzebne są rozmaite umiejętności. Nie tylko te techniczne.
Koniec pandemii zakończył hossę w branży IT i zaowocował falami zwolnień w dużych firmach. Sytuacja programistów na rynku pracy stała się trudniejsza, ale specjaliści w rozwijających się technologiach mogą wciąż liczyć na dobre warunki zatrudnienia.
Według ekspertów Holisticon, polskiej marki IT, pod której szyldem działają dwie wrocławskie firmy, cenionymi specjalizacjami u programistów stają się zagadnienia związane z AI i Machine Learning, technologie chmurowe, analityka danych i cyberbezpieczeństwo.
Nowością ostatnich lat jest oczekiwanie, że dobry programista będzie nie tylko potrafił kodować, ale będzie również posiadał rozwinięte umiejętności miękkie, takie jak praca w zespole, prezentowanie efektów swojej pracy czy znajomość konkretnej branży.
Według globalnego badania programistów Stack Overflow Developer Survey 2024, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób kodujących profesjonalnie lub uczących się kodowania, największa grupa (30,7 proc.) określa swoją specjalizację jako full stack developer. Oznacza ona właściwie… brak specjalizacji, bo full stack developerzy są, co do zasady, wszechstronni i elastyczni, posługują się wieloma językami, frameworkami czy technologiami. Jednocześnie statystyka ta pokazuje, że większość osób zajmujących się IT nie jest wszechstronna - pozostali respondenci wskazali bowiem na jedną z kilkudziesięciu specjalizacji. Co więcej, udział programistów określających się jako full stack developer systematycznie spada. W poprzednich edycjach raportu wybierała ją blisko połowa badanych.
To przejaw rozwoju rynku IT, którego przyspieszenie nastąpiło w tej dekadzie - Pandemia spowodowała turbulencje w nowych technologiach: najpierw był wzrost zatrudnienia, ale potem przyszła inflacja, wojna, spowolnienie gospodarcze… Wielu gigantów zredukowało swoje zespoły. Obecnie firmy IT nadal zatrudniają nowe osoby, ale robią to ostrożniej, szukając przede wszystkim osób z większym doświadczeniem i wyspecjalizowanych, praktycznie nigdy “na zapas” - zauważa Agnieszka Dombrowska, Recruitment Team Manager w Holisticon Connect, wrocławskiej spółki IT, która dostarcza kompleksowe rozwiązania technologiczne dla globalnych klientów.
Jeśli nie full stack developer, to kto?
Sytuacja na rynku pracy w IT nie jest tak jednostronna jak to miało miejsce w poprzednich dekadach. Programista z reguły nie jest już stroną dyktującą warunki, choć nadal ma mocną pozycję negocjacyjną, jeśli rozwija się w kierunku jednej z topowych specjalizacji.
Według ekspertów Holisticon, najlepsze perspektywy zawodowe mają przed sobą programiści specjalizujący się w obszarach:
· Machine Learning i AI
Z powodu rosnącego zainteresowania sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, inżynierowie ML/AI są bardzo poszukiwani. Pracują z takimi językami jak Python, R oraz narzędziami takimi jak TensorFlow, PyTorch i scikit-learn.
- Poza popularnymi modelami językowymi, rozwiązania oparte na AI zaczynają być wdrażane niejako w tle jako wsparcie rozmaitych systemów IT w najróżniejszych branżach. Ofert pracy w tym obszarze będzie coraz więcej - wyjaśnia Agnieszka Dombrowska.
· Technologie chmurowe
Specjaliści od chmury są odpowiedzialni za projektowanie i zarządzanie infrastrukturą w chmurze. Popularne platformy to AWS, Microsoft Azure i Google Cloud, a popularne technologie to konteneryzacja (np. Docker, Kubernetes) i zarządzanie serwerami bezstanowymi.
- Chmura staje się coraz bardziej zintegrowana z innymi technologiami i potrzebna praktycznie wszędzie, więc wybierając dowolną specjalizację warto jednocześnie znać przynajmniej podstawy stosowania rozwiązań chmurowych - tłumaczy ekspertka Holisticon Connect.
· Analityka danych
Zbieranie, przetwarzanie i organizowanie dużych ilości danych jest kluczowe w nowoczesnych firmach. Inżynierowie danych (data engineers) wykorzystują narzędzia takie jak Apache Spark, Hadoop, oraz bazy danych typu NoSQL. Firma Holisticon Insight podkreśla, że specjaliści, którzy umożliwiać będą firmom uzyskiwanie głębszych wglądów operacyjnych, już są - i tym bardziej będą - na wagę złota. - Dzięki ich pracy firmy będą mogły chociażby poprawić wydajność procesów, usprawniać podejmowanie decyzji czy redukować przestoje - zauważa Andrzej Winiarski Dyrektor Zarządzający w Holisticon Insight. - Człon "Insight" w nazwie Holisticon Insight to właśnie umiejętność zbierania, analizy oraz przedstawienia najistotniejszych informacji, które pozwalają na głębsze zrozumienie danych i wyłapanie kluczowych aspektów mogących wpłynąć na rozwój i sukces biznesu. Dzięki zatrudnianiu specjalistów w zakresie analityki danych jesteśmy w stanie pomóc klientom nie tylko zrozumieć złożone zjawiska i procesy, ale także podejmować bardziej trafne decyzje biznesowe - dodaje.
· Cyberbezpieczeństwo
Bezpieczeństwo IT jest coraz ważniejsze, zwłaszcza w kontekście cyberataków i ochrony danych osobowych. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa pracują z narzędziami do analizy zagrożeń, a także wdrażają polityki bezpieczeństwa.
Analiza Nexer Group „Tomorrow Report Cyber Security” pokazała, że ciągu ostatnich kilku lat w Szwecji, która uchodziła za prymusa cyfryzacji, obniżył się poziom zaufania dla usług i rozwiązań cyfrowych w związku seriami głośnych cyberataków. Lars Kry, CEO Nexer Group analizując zebrane informacje badawcze zauważa, że coraz więcej mieszkańców tego kraju postrzega cyberbezpieczeństwo jaka wspólną odpowiedzialność obywateli, biznesów i rządów.
Praca zespołowa i elastyczność - topowe umiejętności w IT na 2025 r.
Istotną zmianą, którą przyniosły ostatnie zawirowania w sektorze IT i powiązanych z nim obszarach rynku pracy, jest zerwanie ze stereotypowym podejściem do zawodu programisty, zgodnie z którym do jego obowiązków należy pisanie kodu. Na znaczeniu zyskały umiejętności miękkie.
- Widzimy, że osobom rekrutującym nowych pracowników do projektu zdarza się przymykać oko na brak zgodnej z wymaganiami liczby lat doświadczenia, jeżeli kandydaci mają doświadczenie udanej współpracy w zespole. Podobnie silnie punktują zdolności komunikacyjne - zauważa Agnieszka Dombrowska. - W firmach działających pod marką Holisticon cenną umiejętnością jest kultura zgodnie z zasadą “no drama”. W trudnych sytuacjach liczy się spokój i rzeczowe podejście do problemu. Nie szukamy winnych, ale rozwiązań i wyciągamy wnioski na przyszłość. O dziwo - nie każdy potrafi się wpasować do takiej kultury - zauważa.
Ale to nie wszystko. - Dla spółki Holisticon Connect rozwiązania IT są postrzegane jako część większego ekosystemu. Od członków zespołu IT oczekujemy więc umiejętności dostrzegania szerszego obrazu i łączenia czasem odległych punktów, co może pomóc wypracować dla klientów firmy bardziej kompleksowe rozwiązania - zauważa ekspertka z Holisticon Connect.
Rekruterka Holisticon zachęca dzisiejszych studentów informatyki by rozciągnęli to podejście na całościowe myślenie o swojej karierze zawodowej. Możliwe, że gdy skończą studia, będą pierwszymi z rocznika nowych programistów, których praca sama nie znajdzie, dlatego dobrze, by wykazywali proaktywne podejście.
- Poza wybraniem specjalizacji, w której chce się być mocnym, dobrze jest mieć orientację w innych technologiach, zwłaszcza w chmurze, gdyż ona łączy się teraz często ze wszystkimi pozostałymi rozwiązaniami. Warto też wybrać konkretną branżę, dla której chce się rozwijać rozwiązania. Krajobraz IT zmienia się dynamicznie. Na pewno pod koniec dekady będzie wyglądał inaczej niż dzisiaj. Warto mieć oczy szeroko otwarte - podsumowuje ekspertka Holisticon Connect.