Firmy chcą inwestować w 5G

57 proc. firm w ciągu trzech lat zamierza zainwestować w sieć 5G – wynika z raportu "Reimagining Industry Futures Study". 76 proc. ankietowanych firm uważa, że nowoczesne technologie mogą odegrać kluczową rolę w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla i wesprą zrównoważony rozwój – dodano.
 

Z jakich powodów?

Zgodnie z badaniem firmy doradczej EY "Reimagining Industry Futures Study", firmy są skłonne inwestować w nowe technologie. Jak stwierdzono, ma to związek nie tylko z chęcią budowania przewagi konkurencyjnej i umacniania swojej pozycji na rynku, ale także z wymaganiami płynącymi z ich wewnętrznych polityk ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny – red.).

Jak wynika z raportu, 76 proc. ankietowanych firm uważa, że nowoczesne technologie mogą odegrać kluczową rolę w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla przez ich organizację i wesprą zrównoważony rozwój.

W bieżących inwestycjach firm – stwierdzono – priorytet stanowią robotyka z automatyką (obecnie inwestuje 65 proc.) oraz analityka i sztuczna inteligencja (obecnie 64 proc.). Jednak w perspektywie trzech najbliższych lat tendencja ta może się odwrócić na korzyść technologii 5G, komputerów kwantowych, przetwarzania brzegowego (ang. edge computing) oraz Internetu Rzeczy. W technologię 5G w ciągu roku planuje zainwestować 31 proc. respondentów, a w perspektywie 2-3 lat 26 proc. (łącznie 57 proc. ankietowanych) – przekazano.

Dodano, że za pierwszoplanowe działania związane z siecią 5G respondenci uznali zbadanie możliwych powiązań z innymi nowoczesnymi technologiami (41 proc. odpowiedzi) oraz wskazanie zalet w porównaniu z Wi-Fi i 4G (37 proc.).

"Na zainteresowanie ankietowanych firm siecią 5G i Internetem Rzeczy wpływają czynniki zewnętrzne, które zakłócają ich działalność biznesową. Do głównych zaliczymy problemy z łańcuchami dostaw (82 proc. odpowiedzi), kwestie związane z ESG (76 proc.) oraz rosnące koszty energii (69 proc.)" 

wskazano

Zgodnie z raportem, drugą w kolejności technologią, w którą w ciągu najbliższych trzech lat zamierza zainwestować najwięcej przedsiębiorców, są procesy związane z komputerami kwantowymi (42 proc.), a trzecią – przetwarzanie brzegowe (40 proc.). "Podczas gdy ta pierwsza jest mało popularna (wdrożyło ją zaledwie 13 proc. respondentów), rozwój edge computing już teraz jest finansowany przez 45 proc. firm" – zauważono. Dodano, że 75 proc. badanych jednocześnie uważa, że ich organizacja potrzebuje lepszego zrozumienia sposobów wykorzystania tego rozwiązania.

Jak wynika z badania, przedsiębiorcy są otwarci na różne modele zakupu rozwiązań internetu rzeczy w oparciu o sieć 5G. Zakup częstotliwości 5G – przekazano – w celu unowocześniania istniejących możliwości mobilnych pozostaje najpopularniejszą opcją, wskazywaną przez 62 proc. ankietowanych.

"Na drugim miejscu (60 proc.) znalazł się zakup częstotliwości 5G i aplikacji przez pośrednika, np. wirtualnego operatora sieci. Połowa badanych (50 proc.) mogłaby zbudować swoją własną sieć 5G, na przykład dzięki zakupowi częstotliwości" – poinformowano.

Badanie "Reimagining Industry Futures Study" zostało przeprowadzone online w listopadzie 2022 r. wśród 1325 przedsiębiorców na całym świecie, w tym w Polsce. Dotyczyło postrzegania sieci 5G wśród respondentów z różnych branż, którzy w co najmniej umiarkowanym stopniu posiadają wiedzę na temat inicjatyw swojej organizacji w zakresie IoT i 5G. 

Źródło

Skomentuj artykuł: