Chiny szukają rodzimej alternatywy dla Nvidii

W związku z tym, że Stany Zjednoczone ograniczają dostęp Chin do najnowocześniejszych półprzewodników, Pekin zintensyfikował wysiłki na rzecz rozwoju rodzimego przemysłu chipów. Niektórzy z chińskich gigantów technologicznych, w tym Huawei, Alibaba i Baidu, są jednymi z tych, którzy próbują stworzyć alternatywę dla Nvidii.

Nvidia ze swoimi procesorami graficznymi trafiła na pierwsze strony gazet jako kluczowy element sprzętu wymagany do trenowania ogromnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak te widziane w OpenAI.

Sankcje nałożone przez USA na chiński przemysł półprzewodników na przestrzeni lat zmusiły Pekin do zwiększenia wysiłków na rzecz pobudzenia krajowego sektora chipów. Boom na sztuczną inteligencję i modele fundamentalne tylko pobudził cel Chin, jakim jest odgrywanie wiodącej roli w branży chipów.

Procesory Nvidii stanowią kluczowy element sprzętu wymagany do trenowania ogromnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak te takie jak te w OpenAI, które leżą u podstaw ChatGPT.

Nvidia może wysyłać niektóre chipy do Chin, jednak Waszyngton wykazał gotowość do odcięcia swojego technologicznego rywala od najnowocześniejszych półprzewodników i narzędzi potrzebnych do ich produkcji. To ponownie skupiło uwagę na rodzimych wysiłkach Chin, aby rywalizować z Nvidią i tworzyć półprzewodniki, które mogą stanowić podstawę przemysłu sztucznej inteligencji w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Niektóre z chińskich firm mogą wkrótce stać się wiodącymi konkurentami Nvidii w dziedzinie najnowocześniejszych chipów. Taką firmą w pierwszym rządzie może stać się Huawei, który jest 

jednym z chińskich czempionów technologicznych, prowadzącym działalność obejmującą infrastrukturę telekomunikacyjną po elektronikę użytkową i przetwarzanie w chmurze. Jego jednostka konstrukcyjna chipa nazywa się HiSilicon.

Firma z siedzibą w Shenzhen projektuje serię procesorów Ascend dla centrów danych. Huawei następnie sprzedaje te chipy jako część serwerów, które trafiają do centrów danych w celu trenowania modeli sztucznej inteligencji. Jego serwery AI występują pod marką Atlas.

Obecna generacja chipa firmy nazywa się Ascend 910B, a firma przygotowuje się do wprowadzenia na rynek Ascend 910C, który może konkurować z produktem Nvidii H100, zgodnie z informacjami „Wall Street Journal”.

W swoim rocznym raporcie na początku tego roku Nvidia wyraźnie zidentyfikowała Huawei, wśród innych firm, jako konkurenta w obszarach takich jak chipy, oprogramowanie dla sztucznej inteligencji i produkty sieciowe.

Innymi chińskimi firmami aktywnymi na tym rynku są: Alibaba i Baidu, które kupują chipy Nvidii, ale projektują również własne półprzewodniki do procesów AI.

Baidu, jedna z największych chińskich firm internetowych, projektuje własne chipy do użytku w serwerach i samochodach autonomicznych pod marką Kunlun.

Jednostka projektowa półprzewodników Alibaba o nazwie T-Head opracowała układ wnioskowania AI o nazwie Hanguang 800. Wnioskowanie to proces, który następuje po trenowaniu modeli sztucznej inteligencji, ponieważ odnosi się do faktycznego zastosowania sztucznej inteligencji w świecie rzeczywistym, takim jak chatbot odpowiadający na zapytania użytkowników.

Inną chińską firmą aktywną w tym sektorze jest Biren Technology, który projektuje procesor graficzny ogólnego przeznaczenia i posiada platformę do tworzenia oprogramowania do tworzenia aplikacji na sprzęcie. Chipy te stanowią część serii produktów Bili firmy Biren przeznaczonych do użytku w centrach danych do szkolenia sztucznej inteligencji. W zeszłym roku Biren został dodany do amerykańskiej czarnej listy znanej jako Entity List, która ogranicza jego dostęp do niektórych amerykańskich technologii.

Obecna na chińskim rynku jest także Cambricon Technologies, która projektuje różnego rodzaju półprzewodniki, od tych przeznaczonych do trenowania modeli sztucznej inteligencji po te, które mogą uruchamiać aplikacje AI na urządzeniach, a nie w centrach danych. Jednak firma nadal odnotowuje znaczne straty i podobno zwolniła pracowników w zeszłym roku.
Procesory graficzne przeznaczone do trenowania dużych modeli sztucznej inteligencji opracowuje także założona w 2020 roku firma Moore Threads oraz start-up Enflame Technology, który walczy o pozycję jako rodzima alternatywa dla Nvidii. Firma projektuje chipy dla centrów danych skoncentrowanych na szkoleniu i procesach AI. Inwestorem w Enflame jest jedna z największych chińskich firm technologicznych Tencent.

Źródło

Skomentuj artykuł: