Cyfryzacja. Niemcom nadal brakuje fachowców

Według najnowszego raportu Instytutu Niemieckiej Gospodarki wyzwania związane z cyfryzacją wciąż rosną, jednak Niemcom brakuje fachowców. Szczególnie poszukiwani są: informatycy, technicy elektronicy, inżynierowie elektrycy i planiści systemów technicznych.

Według miarodajnych szacunków Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) do 2027 r. liczba pracowników w zawodach związanych z cyfryzacją wzrośnie o prawie 14 procent do ponad trzech milionów. Jednak w ciągu najbliższych trzech lat będzie brakować 128 tys. wykwalifikowanych pracowników. 

„Firmy w Niemczech potrzebują znacznie więcej wykwalifikowanych pracowników z wiedzą cyfrową, niż może zapewnić rynek pracy”

twierdzi autor raportu IW Alexander Burstedde.

Z jednej strony pomóc mogą szkolenia zawodowe dla młodych ludzi i przekwalifikowanie osób starszych. Równie ważna i niezbędna jest jednak imigracja fachowców z zagranicy – stwierdza dokument. Wykwalifikowani pracownicy w zawodach związanych z cyfryzacją są poszukiwani na całym świecie, dlatego też powinniśmy pomóc im wybrać Niemcy – twierdzi Burstedde. „Wymaga to zorientowania na usługi, zwłaszcza jeśli chodzi o biurokrację, poszukiwania mieszkania i integrację – dodaje. Jak stwierdził, raport to apel zarówno do państwa, pracodawców jak i społeczeństwa.

Według opracowanego dokumentu wśród informatyków najbardziej brakuje specjalistów takich jak analitycy, mistrzowie i inżynierowie danych. Na obsadzenie czekać będzie tu ok. 19 000 etatów w całych Niemczech. Poszukiwani są też elektrycy budowlani (15 000 nieobsadzonych etatów) oraz elektrotechnicy (13 000 etatów) z tytułem magistra lub dyplomem.

„Uderzające jest to, że w cyfrowej branży elektrycznej poszukiwanych jest tak wielu nowych pracowników, a ich etaty coraz częściej nie mogą być obsadzone” – skarży się Alexander Burstedde.

Źródło

Skomentuj artykuł: