Huawei mierzy się z Apple i Androidem

Huawei zaprezentował nowy flagowy telefon z całkowicie rodzimym oprogramowaniem, które ma na celu zapewnienie użytkownikom alternatywy dla Androida Google lub iOS firmy Apple. Zdaniem analityków sektora nowych technologii to kolejny wysiłek chińskiego giganta technologicznego w celu obrony przed możliwymi dalszymi sankcjami ze strony Waszyngtonu.

Nowy smartfon Mate 70, którego cena zaczyna się od 5 499 juanów (760 USD), jest wyposażony w system operacyjny HarmonyOS Next, który nie obsługuje już aplikacji opartych na systemie Android. Jest reklamowany jako technologia „czystej krwi” opracowana wyłącznie przez inżynierów Huawei. Od przyszłego roku wszystkie nowe telefony i tablety Huawei będą działać na własnym systemie operacyjnym.

Mate 70 jest następcą zeszłorocznej serii Mate 60, która zszokowała ekspertów branżowych, którzy nie mogli zrozumieć, w jaki sposób firma może mieć technologię do stworzenia zaawansowanego chipa po szeroko zakrojonych wysiłkach Stanów Zjednoczonych mających na celu ograniczenie dostępu Chin do zagranicznej technologii półprzewodników.

Odejście od ekosystemu Androida ma być niezbędne dla Huawei, aby utrzymać dynamikę w segmencie premium, umocnić lojalność konsumentów i przyciągnąć potencjalnych użytkowników zmieniających platformę.

Ta zmiana była możliwa dzięki wprowadzeniu na rynek w sierpniu 2023 roku modelu Mate 60 Pro, który szybko stał się symbolem rywalizacji technologicznej między USA a Chinami. Ożywiło to również zainteresowanie ofertą smartfonów z najwyższej półki Huawei.

Według Canalys, udział Huawei w chińskim rynku telefonów kosztujących ponad 600 USD wzrósł z 11% w trzecim kwartale 2022 r. do 33% w tym samym okresie tego roku, co jest sporą pozytywną zmianą dla tego producenta. W tym samym okresie udział Apple w tym samym rynku high-end spadł z 72% do 52%.

Huawei, wcześniej drugi co do wielkości producent smartfonów na świecie, walczył o przetrwanie od czasu, gdy w 2019 roku uderzyły w niego amerykańskie ograniczenia eksportowe. Kłopoty firmy zmusiły ją później do sprzedaży swojej budżetowej marki mobilnej Honor, pozostawiając ją w złym stanie.

Pierwsza wersja HarmonyOS, która obsługiwała aplikacje oparte na systemie Android, została uruchomiona w sierpniu 2019 r., kilka miesięcy po tym, jak Huawei został umieszczony na amerykańskiej czarnej liście handlowej, która zabroniła amerykańskim firmom sprzedaży technologii i oprogramowania chińskiej firmie bez licencji.

Zakaz ten uniemożliwił firmom takim jak Google dostarczanie nowych urządzeń Huawei z wersją systemu operacyjnego Android.

Jednak z biegiem lat Huawei zainwestował swoje zasoby w opracowanie tego, co nazwał w pełni rodzimą platformą, która ma rywalizować z zachodnimi standardami. Podobno dołączyły do nich główne chińskie firmy technologiczne, zatrudniając programistów do tworzenia kompatybilnych aplikacji.

„Najpierw zbudujemy ekosystem aplikacji HarmonyOS w oparciu o rynek chiński, a następnie w przyszłości będziemy go promować kraj po kraju i stopniowo promować na świecie” – powiedział w kwietniu Eric Xu, ówczesny rotacyjny prezes Huawei.

W sobotę Xu powiedział, że Huawei dąży do opracowania 100 000 aplikacji dla swojego systemu operacyjnego w ciągu najbliższego roku. Powiedział, że „kluczowe” jest posiadanie dużej liczby aplikacji i urządzeń.
 

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: