Jaka jest najcenniejsza firma świata? Wyprzedzili Microsoft i Apple

Nvidia Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe będące jednym z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy jest obecnie najcenniejszą firmą świata. We wtorek jej wartość giełdowa była większa niż Microsoftu i Apple.

Kapitalizacja rynkowa Nvidii wyniosła we wtorek około 3,34 biliona dolarów, przekraczając wartość Microsoftu (3,32 biliona dolarów) i Apple (3,27 biliona dolarów). Akcje Nvidii wzrosły o 3,5%, podczas gdy Microsoftu spadły o 0,5%, a Apple o 1,1%. Tym samym Nvidia dołączyła do gigantów technologicznych, przekraczając kapitalizację 3 bilionów dolarów. Producent chipów od półtora roku notuje wzrosty, dzięki doskonałej wydajności procesorów wspierających systemy sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT firmy OpenAI. 

Nvidia, lider grupy Magnificent Seven, napędza wzrosty na giełdzie od zeszłorocznego szału sztucznej inteligencji. Akcje firmy wzrosły o 174% w ciągu roku, będąc najlepszym indeksem S&P 500 w 2023 roku. Nvidia, pod kierownictwem Jensena Huanga, wyprzedziła Microsoft w kapitalizacji rynkowej. Na początku czerwca to Apple, po ujawnieniu nowych funkcji AI na konferencji WWDC (Worldwide Developers Conference), stał się najcenniejszą firmą w USA, ale jego wartość szybko spadła poniżej Microsoftu. Nvidia odnotowała ostatnio imponujący kwartał, z 262% wzrostem przychodów i 462% wzrostem zysków rok do roku.
 

Skomentuj artykuł: