Google zaprezentowało właśnie nowy „zadziwiający” układ do obliczeń kwantowych. Nowy chip potrzebuje zaledwie pięciu minut, aby rozwiązać problem, który obecnie zająłby najszybszym superkomputerom na świecie dziesięć septylionów – czyli 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 lat.
Chip jest najnowszym osiągnięciem w dziedzinie znanej jako obliczenia kwantowe, która próbuje wykorzystać zasady fizyki cząstek elementarnych do stworzenia nowego typu zadziwiająco potężnego komputera.
Google twierdzi, że jego nowy chip kwantowy, nazwany „Willow”, zawiera kluczowe i przełomowe elementy oraz „toruje drogę do użytecznego, wielkoskalowego komputera kwantowego”.
Eksperci twierdzą jednak, że Willow jest na razie w dużej mierze urządzeniem eksperymentalnym, co oznacza, że komputer kwantowy wystarczająco potężny, aby rozwiązać szeroki zakres rzeczywistych problemów, jest wciąż odległy o lata - i miliardy dolarów.
Komputery kwantowe działają w zasadniczo inny sposób niż komputer w telefonie lub laptopie. Wykorzystują one mechanikę kwantową – dziwne zachowanie ultramałych cząstek – do rozwiązywania problemów znacznie szybciej niż tradycyjne komputery.
Naukowcy mają nadzieję, że komputery kwantowe będą w stanie wykorzystać tę zdolność do znacznego przyspieszenia złożonych procesów, takich jak tworzenie nowych leków.
Istnieją jednak również obawy, że może zostać wykorzystany do złych celów - na przykład do złamania niektórych rodzajów szyfrowania używanego do ochrony wrażliwych danych.
Zdaniem ekspertów kwantowy chip zdolny do wykonywania zastosowań komercyjnych nie pojawi się przed końcem dekady.
Obecna wydajność Willow oznacza, że jest to „najlepszy procesor kwantowy zbudowany do tej pory”.
Willow został wyprodukowany w nowej, specjalnie wybudowanej fabryce Google w Kalifornii. Obecnie wszystkie liczące się w wyścigu technologicznym kraje inwestują w obliczenia kwantowe.
Wielka Brytania uruchomiła niedawno Narodowe Centrum Obliczeń Kwantowych (NQCC).
W kraju tym istnieje już 50 firm zajmujących się technologiami kwantowymi, które przyciągnęły 800 milionów funtów finansowania i zatrudniają 1300 osób.
W piątek naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu w Osace w Japonii opublikował w czasopiśmie „Nature” artykuł dotyczący obniżeniu współczynnika błędów w kubicie z uwięzionym jonem.
Ich podejście do tworzenia komputera kwantowego, który jest w stanie pracować w temperaturze pokojowej jest inne - podczas gdy chip Google musi być przechowywany w bardzo niskich temperaturach, aby był skuteczny.