Polacy mają już 2 mln e-dowódów

E-dowodem może się już legitymować ponad 2 miliony Polaków - poinformował w czwartek resort cyfryzacji. Dodał, że niemal 40 proc. osób odbierając dokument aktywowało bezdotykowy chip, który umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów lub korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach.

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

„Taki dokument odbierają wszyscy, którzy wniosek o dowód osobisty złożyli 4 marca tego roku i później”.

czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji. Różnica między nowym dowodem a starym jest taka, jak podkreślono, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

„To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach”.

wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort poinformował, że e-dowodem może się legitymować ponad dwa miliony Polaków. Z informacji resortu cyfryzacji wynika, że we wtorek 19 listopada ktoś w Polsce odebrał dwumilionowy e-dowód.

Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa. Jeśli przy odbiorze dokumentu nie zdecydujemy się na to, możemy do tego wrócić w dowolnym momencie i dowolnym urzędzie.

tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że wielu Polaków, bo niemal 40 proc., robi to od razu.

W niektórych gminach wszyscy pełnoletni mieszkańcy - odbierając nowy dokument - aktywowali jego warstwę elektroniczną. Pierwsza trójka w tym zestawieniu to: Rejowiec Fabryczny (powiat chełmski, woj. lubelskie), Wyryki (powiat włodawski, woj. lubelskie), Bełchatów (powiat bełchatowski, woj. łódzkie).

Źródło

Skomentuj artykuł: