Polska partnerem programu COSMO-SkyMed

Grupa Leonardo, poprzez joint ventures Thales Alenia Space oraz Telespazio, dostarcza  Ministerstwu Obrony Narodowej segment naziemny do odbioru i przetwarzania danych generowanych przez włoskie satelity COSMO-SkyMed.

Według komunikatu Grupy Leonardo, zaliczanej  do grona dziesięciu największych globalnych graczy  w sektorze lotniczym, obronnym i bezpieczeństwa, 17 grudnia został wystrzelony pierwszy satelita COSMO-SkyMed drugiej generacji, co pozwoli na wdrożenie kolejnego etapu programu obserwacji Ziemi. COSMO-SkyMed składa się obecnie z czterech satelitów wyposażonych w czujniki radarowe i jest obecnie jedyną konstelacją obserwacji Ziemi podwójnego zastosowania na całym świecie. Monitoruje Ziemię 24 godziny na dobę, w każdych warunkach pogodowych i przy ograniczonej widoczności. System przyczynia się do bezpieczeństwa narodowego, wspiera ludzi dotkniętych katastrofami naturalnymi, takimi jak trzęsienia ziemi, cyklony i huragany. Był zaangażowany w monitorowanie wylesiania w Amazonii i dostarczenie narzędzi dla zrównoważonego rolnictwa, służył kontroli miejsc UNESCO oraz monitorował kurczenie się pokrywy lodowej w regionach polarnych a także katastrofy ekologiczne związane z wyciekami ropy naftowej do mórz i oceanów.

Uczestnictwo Polski w programie COSMO-SkyMed w roli międzynarodowego partnera wojskowego wynika z zawartej w 2015 r. umowy na dostawę segmentu naziemnego o wartości 30 mln euro, która z kolei  jest częścią umowy z 2012 r. podpisanej przez włoskie i polskie resorty obrony w sprawie współpracy dotyczącej obserwacji Ziemi. Współpraca umożliwia Polsce dostęp do danych z COSMO-SkyMed. Segment Naziemny Polskiego Użytkownika Wojskowego (PDUGS) może zlecać obrazy, odbierać dane satelitarne przez Segment Naziemny Włoskiego Użytkownika Wojskowego i generować oraz przechowywać różne zestawy danych.

„Wdrażanie pierwszej fazy początkowej zdolności operacyjnej PDUGS realizowane jest od początku roku. Gwarantuje ona dostęp do pierwszej generacji satelitów COSMO-SkyMed. Drugi etap ostatecznej zdolności operacyjnej - FOC zostanie aktywowany kiedy obie satelity drugiej generacji dołączą do zespołu na orbicie, co w rezultacie pozwoli poszerzyć dostęp do danych z obserwacji”.

podano w komunikacie.
Źródło

Skomentuj artykuł: